Strona głównaZDROWIEUkąszenia i użądlenia owadów
electro

Ukąszenia i użądlenia owadów

Wakacyjna przerwa od nauki i pracy to czas, który spędzamy głównie na świeżym powietrzu, w parku, w lesie, na łące, na działce czy nad jeziorem. Gorące słońce, dający chwilę oddechu lekki wiaterek, trawa pod nogami, wieczorne lenistwo przy ognisku to idealne letnie momenty, w których często przeszkadzają nam owady, atakujące nas w najmniej oczekiwanym momencie.

Ukąszenia i użądlenia owadów
Ukąszenia i użądlenia owadów, źródło pixabay.com

Ukąszenia i użądlenia owadów – komary i muszki

Tymi owadami, które najbardziej uprzykrzają nam życie są komary i muszki, które dokuczają nam na łonie natury, wlatują do namiotów czy kamperów. Żywią się ludzką krwią, więc potrafią dotkliwie nas pogryźć. Efektem ich ukąszeń są bardzo swędzące ślady na skórze, często na podrażnionych rękach czy nogach pojawia się bolesny obrzęk.

Dzieje się tak za sprawą wytwarzanej przez nasz organizm histaminy, będącej reakcją na ślinę owadów, uniemożliwiającą krzepnięcie krwi. Jednym ze sposobów, dzięki któremu pozbędziemy się tych nieprzyjemnych i uciążliwych objawów, jest schłodzenie podrażnionych miejsc i użycie leku przeciwhistaminowego, na przykład żelu Fenistil.

Ukąszenia i użądlenia owadów – osy, pszczoły i szerszenie

Oprócz dokuczliwych komarów i muszek, w lecie mogą nas także zaatakować osy, pszczoły czy szerszenie. Podczas spaceru na łące czy w trakcie pracy na działce możemy nieświadomie stanąć na drodze tych owadów, wówczas one niejako w samoobronie mogą nas zaatakować, wstrzykując do naszej krwi swój jad. Dobrze jeśli nie jesteśmy uczuleni na ukąszenia tych owadów. Nie ma podstaw do obaw, bolesny ślad wkrótce zniknie. Jeśli owad pozostawił żądło, należy je wyciągnąć, potem zastosować lek antyhistaminowy. Jeśli mimo użycia go dalej mamy problem z miejscami po ukąszeniu na skórze, widać, że wdało się zakażenie lub wystąpiła reakcja alergiczna, należy niezwłocznie udać się do lekarza

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

kategoria

Portulaka pospolita – właściwości i zastosowanie

Portulaka pospolita - właściwości i zastosowanie Portulaka pospolita (Portulaca oleracea)...

Bibimbap mieszany ryż

Bibimbap to tradycyjne danie koreańskie, które jest znane ze swojego kolorowego i różnorodnego składu.

Kimchi smaczne danie, pełne witamin

Tradycyjne koreańskie danie, które jest rodzajem kiszonej kapusty i innych warzyw, często z dodatkiem pikantnych przypraw.

Empanadas tradycyjne danie kuchni hiszpańskiej

Farsz do empanadas można przygotować na wiele różnych sposobów. Można go ugotować, usmażyć lub upiec.

Podobne
Podobne

Zmiany na paznokciach

Warto zadbać o zdrową dietę, regularne obcinanie paznokci, unikanie agresywnych substancji chemicznych, oraz stosowanie odpowiednich preparatów pielęgnacyjnych.

Wrastające paznokcie – domowe leczenie czy wizyta u podologa?

W przypadku uporczywych lub poważnych przypadków wrastających paznokci konieczne może być leczenie u dermatologa lub podologa.

Jarmuż właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania

Jest jednym z najzdrowszych warzyw liściastych. Zawiera mnóstwo witamin, minerałów i składników odżywczych

Kawa właściwości, przeciwwskazania

Smak napoju może zależeć od rodzaju ziaren, stopnia palenia, sposobu przygotowywania i jakości wody.