Ceramiczna czy z konglomeratu: którą umywalkę warto wybrać?
Umywalka to niezwykle ważny element wyposażenia łazienki, który może przybierać różne formy. Można wyróżnić dwie najpopularniejsze kategorie: umywalki ceramiczne i konglomeratowe. Kiedyś w większości polskich łazienek można było spotkać jedynie standardowe umywalki ceramiczne.

Jednak wraz z postępem technologii produkcji, coraz większą popularnością cieszą się umywalki z konglomeratu (zwanego także lanym marmurem). Aby nie żałować podjętej decyzji przez długi czas, warto zwrócić uwagę nie tylko na rozmiar, kształt i kolor, ale również materiał, z którego umywalka jest wykonana. To właśnie materiał stanowi jedno z najważniejszych kryteriów decyzji na temat umywalki.
Konglomerat w produkcji umywalek: czym jest?
Umywalka z konglomeratu – to obecnie bardzo poszukiwany produkt. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim ze względu na charakterystyki takiego materiału, produkowanego z żywic syntetycznych i mielonego kamienia naturalnego. Zaletą tej technologii odlewania jest możliwość wytwarzania umywalek o cienkich rantach, ostrych krawędziach i unikalnych kształtach, które do niedawna były niemożliwe do osiągnięcia w przypadku ceramiki sanitarnej.
Oczywiście, wybierając umywalkę, zwracamy uwagę nie tylko na jej kształt i kolor, gdyż zależy nam na tym, by służyła przez odpowiednio długi czas. Okazuje się, że konglomerat świetnie spełnia to wymaganie, gdyż jest odporny na zarysowania, otarcia i uderzenia, a ze względu na jego gładką teksturę, podobną do naturalnego kamienia, nie tworzą się na nim kolonie grzybów i pleśni. Warto także wspomnieć o przystępnym koszcie produktów konglomeratowych.
Która w końcu – ceramiczna czy konglomeratowa?
Ceramiczne umywalki to prawdziwy klasyk, który króluje w naszych łazienkach od kilku stuleci. Wytwarzane są przeważnie z porcelitu lub fajansu, a następnie pokrywane warstwą estetycznego szkliwa, po czym wypalane w wysokich temperaturach. Taki proces produkcji sprawia, że ceramika sanitarna jest bardzo wytrzymała i odporna na zarysowania oraz działanie substancji żrących. Ostatnio pojawiła się także ceramika cienkorantowa, która stała się prawdziwym konkurentem dla ceramiki konglomeratowej. Jednocześnie umywalki ceramiczne:
- są bardziej kruche;
- są podatne na uderzenia;
- ograniczają możliwości projektantów pod względem kształtów i kolorów.
Po uwzględnieniu wad i zalet umywalek ceramicznych oraz konglomeratowych będziesz mógł łatwo podjąć decyzję na temat tego, jakiego dokładnie produktu potrzebujesz do swojej łazienki. W każdym razie, staraj się wybierać towary od znanych producentów, gwarantujących wysoką jakość swoich produktów.