Budowa lub remont? Zaplanuj, co zrobisz z odpadami

Inwestycje remontowo-budowlane wymagają dobrego przygotowania. Dotyczy to także kwestii odpadów, których zwykle gromadzi się bardzo dużo. Są one ciężkie i trudne w przenoszeniu, dlatego warto wcześniej ustalić, co z nimi zrobić. Zwłaszcza że nie mogą być wyrzucane do śmietników komunalnych. Jak zatem legalnie się ich pozbyć i gdzie najlepiej się zgłosić?

Gdzie wyrzucać odpady? Najłatwiej zamówić kontener

Odpady inne niż komunalne powinny być gromadzone i utylizowane na specjalnych zasadach. Nie powinny trafić do tych samych sortowni, do których trafiają typowe śmieci z gospodarstw domowych. Ciężkie, a często także niebezpieczne dla zdrowia i ludzi śmieci mogą uszkodzić maszyny na liniach sortujących, ponadto nie będzie można ich poddać recyklingowi lub innym procesom odzysku. Tymczasem bardzo duża część gruzu i innych odpadów nadaje się do ponownego wykorzystania, np. do wyrównywania terenu, czy budowy dróg.

Śmieci po budowie lub remoncie można zawieźć do gminnego punktu zbiórki odpadów komunalnych, czyli PSZOK-ów. Przyjmują one jednak ich ograniczoną ilość (w ramach ustalonego limitu na każde gospodarstwo domowe). Odpady trzeba ponadto zawieźć tam i rozładować samodzielnie. W przypadku gruzu jest to niepraktyczne, czasochłonne i kosztowne. Wygodną alternatywą może być wynajęcie specjalnego kontenera na odpady.

Kontenery na gruz – gdzie wynająć i jaki wybrać?

Wynajmem pojemników na odpady zajmują się zwykle lokalne firmy specjalizujące się w obrocie odpadami. Kontenery w Smolcu, a także w innych okolicznych miejscowościach oferuje na przykład firma Skiprex. Aby zamówić pojemnik, wystarczy zadzwonić pod numer wskazany na stronie – nie powinno to zająć więcej niż kilka minut. Kontener zostanie dostarczony na wskazany adres w ustalonym terminie (nierzadko może być to nawet ten sam dzień). Po zakończeniu prac firma odbiera odpady i zajmuje się ich utylizacją. Taka usługa jest relatywnie tania, a przede wszystkim bardzo wygodna.

Wielkość kontenera możesz dobrać do skali inwestycji i jej charakteru. Do dyspozycji klientów indywidualnych są zwykle kontenery o pojemności od 2 do kilkunastu m³. Firmy budowlane mogą zamawiać jeszcze większe kontenery – nawet do 36 m³. Standardowy remont mieszkania generuje zwykle około 5-7 m³, choć jest to zawsze kwestia indywidualna. Jeśli nie wiesz, jakie rozwiązanie wybrać, możesz liczyć na pomoc fachowców podczas składania zamówienia.

Na jakie odpady potrzebny jest kontener?

Wygodnym rozwiązaniem jest kontener na odpady zmieszane, ponieważ można do niego wrzucać prawie wszystkie pozostałości po budowie lub remoncie (choć i tutaj obowiązują wyjątki). Nieco tańszą opcją jest kontener na konkretne frakcje śmieci, np. na czysty gruz budowlany, opakowania, czy odpady zielone.

Odpady, na które należy zamówić kontener to między innymi:

  • gruz budowlany (beton, cegły, pustaki, dachówki),
  • armatura sanitarna, wyposażenie łazienek,
  • gabaryty (duże przedmioty bez części elektronicznych, np. meble, drzwi, okna),
  • materiały izolacyjne, w tym niebezpieczne (wełna mineralna, papa, azbest),
  • farby, lakiery i inne chemiczne substancje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij

PODOBNE

Podobne do tego
Podobne do tego

Kawa specialty — za co lubimy tę kawę?

Kawa specialty jest kawą najwyższej jakości, która pozbawiona jest niemal wszystkich defektów

Koszule męskie – nie tylko eleganckie, ale również funkcjonalne

Koszule męskie to jedna z najbardziej uniwersalnych i klasycznych części garderoby.

Czy kampania reklamowa z udziałem mikro influencerów się opłaca ?

Influencerzy i mikro influencerzy diametralnie zmienili obraz świata reklamy.