Strona głównaArtykułyZabiegi stomatologiczne - rodzaje najpopularniejszych zabiegów dentystycznych
electro

Piękny, zdrowy uśmiech to cel, do którego dąży wielu z nas. Niewielu jest jednak szczęśliwców, którzy mogą pochwalić się idealnie równym, lśniącym uzębieniem. Jednak nawet jeśli natura obdarzyła nas idealnym uzębieniem, nie możemy zaniedbać wizyt w gabinecie stomatologicznym, które rodzą wiele stresu. Wiele obaw pojawia się w szczególności u osób z poważnymi problemami. Jednym ze sposobów na oswojenie lęku jest zapoznanie się z najczęstszymi zabiegami stomatologicznymi. Wiedząc, jak wyglądają, przekonamy się, że lęk wzbudza tylko to, co nieznane. Poznaj najczęstsze zabiegi stomatologiczne.

Regeneracja kości – PRF

Celem zabiegu zwanego regeneracją kości jest odtworzenie pierwotnych parametrów kości zniszczonej przez procesy zanikowe lub zapalne. Dzięki PRF widoczna jest poprawa stanu kości, która pozwala na bezpieczne wprowadzenie implantów. Dzięki metodzie PRF miejsca zabiegowe szybciej się goją. Polega ona na pobraniu od pacjenta krwi, która po odpowiednim przygotowaniu trafia do materiału augumentującego podczas regeneracji kości. Choć opis ten może nie zachęcać, w rzeczywistości nie jest to skomplikowany czy uciążliwy zabieg. Stosując tę metodę, mamy pewność, że nie dojdzie do wywołania odpowiedzi immunologicznej organizmu, ponieważ materiał pochodzi z tkanek własnych pacjenta.

Podniesienie dna zatoki szczękowej

Podniesienie dna zatoki szczękowej jest wstępnym etapem poprzedzającym właściwe leczenie implantologiczne, u osób, które mają zbyt nisko położone dno zatoki. Takie położenie sprawia, że wszczepienie implantów jest niemożliwe.

Możemy wyróżnić dwie metody podnoszenia dna zatoki:

  1. metodę zamkniętą podniesienia dna zatoki szczękowej,
  2. metodę otwartą podniesienia dna zatoki szczękowej.

Zamknięte podniesienie dna zatoki szczękowej

Metoda zamknięta (osteotomowa) wykorzystywana jest, gdy istnieje potrzeba podniesienia zatoki szczękowej wyłącznie w niewielkim zakresie. Podczas zabiegu wykonuje się otwory wywiercone w tkance kostnej, przez które wprowadzany jest wybrany materiał. Zabieg ten jest zdecydowanie mniej inwazyjny od metody otwartej.

Otwarte podniesienie dna zatoki szczękowej

W metodzie otwartej podnoszenia dna zatoki szczękowej konieczne jest przeprowadzenie operacji. Sposób ten pozwala na znacznie większą odbudowę utraconej kości. Podczas wykonywanego zabiegu specjalista ma całkowitą dostępność do zatoki. To z kolei pozwala mu na pełną kontrolę przeprowadzanego zabiegu.

Porcelanowy most

Jednym z najpopularniejszych uzupełnień protetycznych jest porcelanowy most. Składa się on z koron protetycznych, które są osadzone na zębach filarowych i dodatkowo połączone ze sobą sztucznymi zębami (przęsłami). Porcelanowe mosty są znacznie wygodniejsze w codziennym użytkowania od protez ruchomych. Są one jednym z najlepszych rozwiązań dla osób z brakami w uzębieniu.

Proteza ruchoma z zatrzaskami na implantach

Protezy ruchome na implantach to najczęściej wykorzystywane rozwiązanie przez osoby posiadające ubytki. Protezy w tym przypadku stanowią zamiennik utraconych tkanek (zębów i dziąseł). Nie bez powodu wielu pacjentów decyduje się właśnie na nią. Jest ona nie tylko komfortowa, ale również wpływa na wolniejsze zanikanie kości w okolicy wyrostka zębodołowego.

Do wykonania protez ruchomych na implantach na zatrzaskach potrzebnych jest od 2 do 4 implantów. Implanty, które zostały wprowadzone podczas zabiegu, posiadają zatrzaski. Z kolei proteza została wyposażona w elementy, które idealnie pasują do tych zatrzasków. Tym samym wystarczy po wprowadzeniu protezy do jamy ustnej docisnąć ją palcami, tak by zajęła swoje miejsce.

Ekstrakcja zęba

Ekstrakcja, czyli usunięcie zęba brzmi jak jeden z najgorszych scenariuszy. Zabieg ten jest jednak przeprowadzany wyłącznie dla dobrego stanu uzębienia pacjenta.

Ekstrakcja jest najczęściej przeprowadzana, gdy:

  1. w jamie ustnej nie mieszczą się wszystkie zęby,
  2. zakażenie może zniszczyć dużą część zęba, a nawet kości, które go otaczają,
  3. próchnica dotrze w głąb zęba.

Często ekstrakcja poprzedza inne zabiegi stomatologiczne mające na celu odbudowę zdrowego, pięknego uzębienia.

Artykuł powstał we współpracy z gabinetem stomatologicznym https://www.medykdent.pl/.

1 KOMENTARZ

  1. Byłam kilka dni temu w poradni dentystycznej,aby dowiedzieć się jaki z popularnych zabiegów mogłabym zastosować na swoich zębach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

kategoria

Krem z retinolem – jak wybrać go dla siebie

Zanim zdecydujemy się na krem z retinolem, koniecznie musimy poznać najważniejsze kwestie dotyczące tej pielęgnacji i tego niezwykłego składnika.

Kupowanie antydepresantów na receptę online: Porady, jak robić to bezpiecznie

Pierwszym krokiem w bezpiecznym kupowaniu antydepresantów online jest wybór wiarygodnej i licencjonowanej apteki internetowej.

Efektywne zarządzanie zdrowiem pracowników – prywatna opieka medyczna dla firm

Pracownicy w pełni sił i zdrowia to bez wątpienia jeden z najważniejszych aktywów każdej firmy. Jak więc można zadbać o zdrowie swoich pracowników w sposób zarówno kompleksowy, jak i efektywny?

Męczy Cię kaszel? Sprawdź co może być jego przyczyną!

Okres jesienno-zimowy to sezon przeziębień. Wiele osób jednak często narzeka na suchość w gardle i męczący kaszel, pomimo braku infekcji.

Podobne
Podobne

Zmiany na paznokciach

Warto zadbać o zdrową dietę, regularne obcinanie paznokci, unikanie agresywnych substancji chemicznych, oraz stosowanie odpowiednich preparatów pielęgnacyjnych.

Wrastające paznokcie – domowe leczenie czy wizyta u podologa?

W przypadku uporczywych lub poważnych przypadków wrastających paznokci konieczne może być leczenie u dermatologa lub podologa.

Jarmuż właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania

Jest jednym z najzdrowszych warzyw liściastych. Zawiera mnóstwo witamin, minerałów i składników odżywczych

Kawa właściwości, przeciwwskazania

Smak napoju może zależeć od rodzaju ziaren, stopnia palenia, sposobu przygotowywania i jakości wody.