Wózek elektryczny inwalidzki – wybierz odpowiedni model

Wózek elektryczny inwalidzki może znacząco poprawić jakość życia osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, oferując większą samodzielność i mobilność. Wraz z rozwojem technologii, na rynku dostępne są liczne modele, które można dostosować do indywidualnych potrzeb użytkowników. W tym artykule omówimy kluczowe aspekty, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze wózka elektrycznego inwalidzkiego, aby jak najlepiej spełnić oczekiwania osoby z niepełnosprawnością.

Wózek elektryczny inwalidzki - wybierz odpowiedni model

Wózek inwalidzki elektryczny – rodzaje

Najbardziej podstawowy wózek inwalidzki elektryczny nie różni się wiele od tradycyjnego wózka ręcznego – ma dodatkowo wbudowany silnik i przełącznik do jazdy. Jednak dostępne są również nowoczesne wózki elektryczne z licznymi udogodnieniami, które zapewniają komfort i bezpieczeństwo osobom niepełnosprawnym, dzięki postępowi technologicznemu.

Zasadniczym pytaniem, które należy zadać sobie przed zakupem wózka inwalidzkiego, jest to, w jakim celu i w jakich warunkach będziemy go używać. Jeśli chcemy wózka do poruszania się po domu, najlepsze będą modele z węższymi kołami, mniejszymi wymiarami i cichym, słabszym silnikiem.

Dostępne są również dostawiane skutery elektryczne do wózków ręcznych, zwane także handbike. Przystawkę elektryczną do wózka inwalidzkiego można z łatwością połączyć z wózkiem inwalidzkim, co gwarantuje szybki i łatwy montaż oraz swobodę w podróżowaniu. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest to, że zastosowanie przystawek elektrycznych nie wymaga przesiadki z wózka ręcznego inwalidzkiego na na przykład skuter inwalidzki.

Elektryczny wózek inwalidzki a moc silnika

Elektryczne wózki inwalidzkie mogą poruszać się w różnych prędkościach maksymalnych – od 6 km/h, 8 km/h, a nawet 10 km/h. Najszybsze osiągają do 12 km/h, a dla miłośników mocnych wrażeń istnieją skutery osiągające do 15 km/h. Maksymalna prędkość zależy od jednostki napędowej. Ten sam model wózka może mieć dostosowane parametry, w zależności od mocy silnika.

Wadą szybkich wózków elektrycznych jest głośniejsza praca silnika, a także potencjalne zagrożenie w mniejszych pomieszczeniach czy na nierównych nawierzchniach. Niemniej jednak istnieją wózki przystosowane do szybkiej jazdy, nawet na nierównym terenie, takie jak terenowy wózek inwalidzki o napędzie elektrycznym.

Każdy wózek ma wiele zalet, ale nie każdy spełni Twoje oczekiwania. Wszystko zależy od stylu życia i indywidualnych potrzeb. Na przykład, dostępne są wózki z funkcją pionizacji, która pozwala na przykład sięgnąć po coś z wysokości za pomocą jednego przycisku! Dla osób, które planują używać wózka elektrycznego tylko na zewnątrz, istnieją wózki terenowe z większą, stabilniejszą konstrukcją i szerszymi kołami.

Wybieramy elektryczne wózki inwalidzkie – na co zwrócić uwagę?

Przy wyborze wózka z napędem elektrycznym warto zwrócić uwagę na następujące cechy:

  • Maksymalna waga użytkownika – wózek powinien być odpowiednio dopasowany do wagi osoby, która go będzie używać.
  • Zasięg – zależy od pojemności baterii i mocy silnika. Przed zakupem warto sprawdzić, jak długo wózek może jeździć na jednym ładowaniu.
  • Prędkość – różne modele oferują różne prędkości maksymalne. Wybierz taką, która najlepiej odpowiada potrzebom i możliwościom osoby niepełnosprawnej.
  • Teren, po którym będzie poruszał się wózek – wózki są przystosowane do jazdy po różnych nawierzchniach, takich jak asfalt, trawa czy piasek. Wybierz model odpowiedni do swoich potrzeb.

Wózki inwalidzkie elektryczne – serwis i gwarancja

Przed zakupem warto sprawdzić, jak długą gwarancją jest objęty wybrany model oraz czy producent oferuje wsparcie serwisowe w razie ewentualnych awarii czy napraw. Dobrze jest również upewnić się, czy dostępne są części zamienne oraz akcesoria, które mogą okazać się niezbędne w przyszłości.

Wózki inwalidzkie elektryczne – dodatkowe funkcje i akcesoria

Nowoczesne wózki elektryczne inwalidzkie mogą być wyposażone w dodatkowe funkcje i akcesoria, które zwiększają komfort użytkowania i dostosowują wózek do indywidualnych potrzeb. Oto niektóre z nich:

  • Modułowa budowa modelu i regulacje: W wypadku wózków inwalidzkich elektrycznych ważne jest idealne dopasowanie do użytkownika – w końcu jest to zakup na lata. Sprawdź czy wybrany model ma regulowane podłokietniki, demontowalne podnóżki, regulowany zagłówek czy kąt siedzenia.
  • Szybkie ładowanie akumulatorów lub wymienne akumulatory.
  • System stabilizacji – wspomaga utrzymanie równowagi wózka na nierównym terenie. Wózek może posiadać aktywne zawieszenie oraz kółka przeciwwywrotne oraz biodrowy pas bezpieczeństwa.
  • Oświetlenie LED – oświetlenie drogowe zwiększa widoczność i bezpieczeństwo podczas jazdy po zmroku.
  • Wbudowana ładowarka do smartfona – umożliwia korzystanie z urządzeń mobilnych bez obaw o rozładowanie baterii.
  • Ultralekki wózek składany – funkcja składania wózka by wsadzić go do bagażnika sprawia że jest łatwy w obsłudze i niezwykle upraszcza transport osób niepełnosprawnych i wózków inwalidzkich.

Cena wózka elektrycznego inwalidzkiego może się znacznie różnić w zależności od producenta, modelu i dodatkowych funkcji. Warto zwrócić uwagę na to, czy zakup wózka będzie można sfinansować przy pomocy refundacji ze środków publicznych, co może znacznie obniżyć koszty. Jeśli szukasz elektrycznego wózka inwalidzkiego oraz profesjonalnego doradztwa w dostosowaniu modelu wózka do potrzeb, sprawdź ofertę ortoservice.com.pl!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

PODOBNE

Udostępnij

Podobne do tego
Podobne do tego

Jak skutecznie szukać pracy zdalnej?

Zainteresowanie pracą zdalną jest tak duże, że otrzymanie wymarzonego stanowiska może być bardzo trudne.

Jaki prezent na narodziny dziecka?

Najlepiej postawić na podstawowe, szybko zużywające się produkty

Kanapa do poczekalni fryzjerskiej. Jak wybrać model, który spełni oczekiwania?

Jaką kanapę wybrać do klasycznych pomieszczeń? Na co zwrócić uwagę?

Chirurgia stomatologiczna – na czym polega?

Jakie zabiegi można wykonywać w ramach chirurgii stomatologicznej?