Usuwanie kamienia nazębnego cena 2023

Usuwanie kamienia nazębnego to ważny element profilaktyki jamy ustnej. Jego gromadzenie się na zębach to proces, który dotyczy niemal każdego z nas. Powstaje w wyniku mineralizacji płytki nazębnej.

Istniejący na zębach naturalnie osad, zmienia się w stwardniałą płytkę. Zazwyczaj ma ona nieestetyczny, żółtawy osad. Nadmiar kamienia prowadzić może do rozwoju próchnicy oraz chorób dziąseł. Warto regularnie usuwać go w gabinecie stomatologa lub higienistki dentystycznej. Zabieg jest bezpieczny i bezbolesny.

Kiedy warto usunąć kamień nazębny?

Usuwanie kamienia nazębnego

Zastanawiasz się jak często usuwać kamień nazębny? W ramach odpowiedniej profilaktyki, warto wykonać zabieg skallingu raz w roku. Stomatolog Słupca zwraca jednak uwagę, że są osoby bardziej narażone na powstawanie kamienia. Należą do nich palacze oraz fani kawy i herbaty. Co więcej, niektóre osoby gromadzą większy kamień genetycznie – ze względu na specyficzny skład śliny. W takiej sytuacji warto umówić się na usuwanie kamienia nazębnego raz na pół roku. Nie warto zwlekać też z wizytą, gdy po prostu zauważymy niepokojące objawy. 

Dlaczego należy wykonywać skalling?

Regularne usuwanie kamienia nazębnego może uchronić przed wieloma poważniejszymi dolegliwościami – rozwojem próchnicy, koniecznością leczenia kanałowego czy ekstrakcją zęba. Jest to zabieg bardzo bezpieczny i praktycznie bezbolesny. Warto więc zapobiegać, zamiast leczyć. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, czy jest to zabieg dla Ciebie, warto skonsultować się ze stomatologiem. W momencie nawarstwiania się kamienia, dochodzi do wielu nieprzyjemnych dolegliwości. Mogą być to:

  • krwawienie dziąseł,
  • ból i tkliwość podczas jedzenia,
  • nieprzyjemny zapach z ust,
  • nieestetyczny żółty nalot,
  • nadwrażliwość zębów,
  • paradontoza.

Cena zabiegu

Zabieg skallingu jest stosunkowo tani, w porównaniu z leczeniem stomatologicznym. Dokładna cena zależy jednak od wielu czynników. Wszystko zależy od renomy danego gabinetu, miasta, kwalifikacji osoby wykonującej zabieg. Uśredniona cena waha się jednak w granicach 150 – 300 złotych. Często można skorzystać też z pakietów. Mamy wtedy dodatkowe zabiegi, na przykład wybielenie i piaskowanie. Oczywiście, cena jest wtedy wyższa, ale mamy okazję zadbać o swój uśmiech kompleksowo. Poprawić za jednym razem zarówno jego zdrowie, jak i estetykę. Warto też wiedzieć, że osoby z aktualnym ubezpieczeniem zdrowotnym mogą raz do roku usunąć kamień nazębny za darmo. 

Poza gabinetem dentysty

Stomatolog podkreśla, że prócz usuwania kamienia w gabinecie, bardzo ważna jest też pielęgnacja domowa. Odpowiednie czyszczenie zębów pastą i nicią dentystyczną to podstawa. Dzięki temu usuwamy bakterie pochodzące z jedzenia, a kamień gromadzi się na zębach wolniej. Idąc na wizytę w gabinecie dentystycznym, warto zapytać swojego stomatologa o rekomendowane produkty. Coraz częściej pacjenci mogą też liczyć na instruktaż dotyczący mycia zębów. Często okazuje się, że wykonujemy tę prostą czynność nieprawidłowo. Wprowadzenie małych zmian, może zaś przynieść doskonałe efekty.

1 KOMENTARZ

  1. Moja koleżanka, która pracuje w salonie dentystycznym, poradziła mi, abym poszła do kliniki dentystycznej, gdzie mają bardzo dobry sprzęt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij

PODOBNE

Podobne do tego
Podobne do tego

Kawa specialty — za co lubimy tę kawę?

Kawa specialty jest kawą najwyższej jakości, która pozbawiona jest niemal wszystkich defektów

Koszule męskie – nie tylko eleganckie, ale również funkcjonalne

Koszule męskie to jedna z najbardziej uniwersalnych i klasycznych części garderoby.

Czy kampania reklamowa z udziałem mikro influencerów się opłaca ?

Influencerzy i mikro influencerzy diametralnie zmienili obraz świata reklamy.