Sterydy anaboliczne – czym są i jakie są skutki ich stosowania

Data:

Sterydy anaboliczne – czym są i jakie są skutki ich stosowania

Wykazują działanie anaboliczne, czyli stymulujące przyrost tkanki mięśniowej i androgenne. Są stosowane najczęściej wśród sportowców. Mowa tu o sterydach anabolicznych. Czym dokładnie są i jakie negatywne skutków wywołują?

Co to sterydy anaboliczne?

Sterydy anaboliczne to substancje, które są pochodnymi męskich hormonów płciowych. W naturze odpowiadają one za obniżony głos, zarost, stymulację wzrostu tkanki kostnej i mięśniowej, a także produkcję czerwonych krwinek. W medycynie wykorzystuje się sterydy do leczenia wielu schorzeń, takich jak opóźnione dojrzewanie płciowe u chłopców, bezpłodność u mężczyzn, czy rak piersi u kobiet. Sterydy wykazują się skutecznością w leczeniu osteoporozy, hipogonadyzmu i endometriozy. Najczęściej jednak wykorzystywane są przez sportowców. Ma to na celu przyspieszenie wzrostu mięśni bez przyrostu tkanki tłuszczowej, a co za tym idzie, poprawę wyników w różnych dyscyplinach sportowych. Trzeba jednak podkreślić, że takie zastosowanie sterydów anabolicznych jest nielegalne. 

Negatywne skutki stosowania sterydów anabolicznych

Działanie sterydów opiera się o aktywację receptorów androgenowych. Niesie to ze sobą dużo korzyści dla organizmu. Trzeba natomiast mieć na uwadze, że przewlekłe pobudzenie prowadzi do licznych zaburzeń w organizmie. Tym sposobem dochodzi do zachwiania równowagi hormonalnej. Negatywne skutki stosowania sterydów anabolicznych to przede wszystkim przyrost prostaty, trądzik, uszkodzenie wątroby, czy wzmożone wypadanie włosów z głowy. Sterydy zmniejszają też ilość plemników, prowadzą do zaburzenia funkcji nerek i serca, a u kobiet do zaburzeń cyklu miesiączkowego. Większość skutków stosowania sterydów normuje się samoistnie wraz z upływem czasu. Trzeba jednak podkreślić, że niektóre pozostają nawet do końca życia. W związku z tym osoby, które stosują sterydy dla lepszych osiągów w sporcie, muszą dobrze zastanowić się nad tym, czy faktycznie warto. Co dla nich jest najważniejsze. 

Gdzie kupić sterydy anaboliczne? 

Sterydy anaboliczne można kupić w aptekach, na receptę. Osoby, które stosują je w celach sportowych, bardzo często kupują je w internecie. Jednak czy to bezpieczne? Niektóre sklepy sprzedają produkty niewiadomego pochodzenia, które mogą być nawet zanieczyszczone, a co za tym idzie, niebezpieczne. Dlatego decydując się na internet, trzeba wybrać sprawdzony sklep, najlepiej z polecenia. Poza tym należy dokładnie zapoznać się z preparatem, jego składem i działaniem. Ważne jest po prostu, aby wykazać się maksymalną ostrożnością. 

Stosowanie sterydów anabolicznych może uzależniać. Jest to szczególnie niebezpieczne dla osób, które chcą maksymalnie zwiększyć masę mięśniową w możliwie najkrótszym czasie. Należy jednocześnie podkreślić, że stosowanie sterydów nawet w kontrolowany sposób może doprowadzić do poważnych i negatywnych zmian w organizmie. Użycie ich musi być dobrze przemyślane i niewymuszone. Osoba decydująca się na ten krok, powinna zdawać sobie sprawę z ponoszonego ryzyka.

Przeczytaj więcej: https://sterydyonline.com/

Poprzedni artykułOdwodnienie organizmu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij

PODOBNE

Podobne do tego
Podobne do tego

Odwodnienie organizmu

Odwodnienie organizmu może być poważnym zagrożeniem dla życia i zdrowia, w szczególności dla dzieci i osób starszych.

Jak nauczyć dzieci pisać?

Jednym z najlepszych sposobów, aby pomóc małym dzieciom opanować sztukę pisania, jest wykorzystanie domowych dzienników.

Pomysł na wakacje: Podróż na Bałkany

Bałkany to idealna kraina do poznawania niezwykłych smaków, podziwiania darów natury czy obcowania z ciekawą kulturą.

Naturalna pierzga pszczela – źródło wielu cennych witamin

Pierzga pszczela jest doskonałym źródłem witamin, protein, minerałów i aminokwasów, dzięki temu ma wiele właściwości prozdrowotnych.