W zdrowym ciele zdrowy duch! – ta ludowa mądrość, powtarzana od pokoleń, zawiera w sobie ziarno prawdy. Przecież dobre samopoczucie fizyczne, sprawność i kondycja, mają bezpośrednie przełożenie na samopoczucie psychiczne – i odwrotnie. Wiele napięć i stresów potrafi ujawnić się w ciele, dając dolegliwości somatyczne. Doświadczają tego osoby cierpiące na nerwice, czy depresje. Z kolei aktywność fizyczna, dawkowana rozsądnie, pobudza wydzielanie endorfin –  „hormonów szczęścia”, a one stanowią ważną profilaktykę zaburzeń psychicznych, wywołanych stresem i trudnymi doświadczeniami.

Nie tylko dla sportowców

Nie trzeba być maratończykiem, czy mistrzem świata w rzucie oszczepem, żeby doświadczyć satysfakcji płynącej z uprawiania sportów. Ćwiczą osoby, które pragną pozbyć się zbędnych kilogramów, czy to z całości sylwetki, czy konkretnych jej partii. Ćwiczą ci, którzy chcą wyrzeźbić ciało, ćwiczą prowadzący zdrowy tryb życia. Ćwiczą młodzi, starzy, zdrowi i ci, którzy chcą poprawić formę. Ćwiczenia to towarzysząca nam codzienność, przecież ruszamy się, nawet we śnie. Współcześnie wybór sprzętów ułatwiających dobranie najbardziej odpowiednich do wymagań i oczekiwanych efektów, a także łatwość konsultacji ze specjalistami, czy znalezienia wiarygodnych źródeł informacji, pozwalana na bezpieczne dopasowanie rodzaju aktywności fizycznej do możliwości. Bez względu na to, czy będzie to bieganie, ćwiczenia w domu, czy na siłowni, warto  dawkować je tak, żeby poprawiały zdrowie i samopoczucie.

 Ważna jest regularność

Na przestrzeni lat zmieniają się liczby dotyczące czasu sugerowanej aktywności fizycznej w ciągu dnia. Obecnie zaleca się 20 minut, które może być podzielone na dwie 10-minutowe sesje. Podstawą jednak jest konsekwencja i utrzymanie regularności ćwiczeń.  Tylko wtedy pozwolą one na:

  1. profilaktykę otyłości
  2. wspomaganie odchudzania
  3. profilaktykę chorób układu krążenia
  4. profilaktykę cukrzycy
  5. profilaktykę niektórych nowotworów

Regularne ćwiczenia poprawiają też jakość snu, wpływają korzystnie na samopoczucie, a jak udowodniła niedawno nauka – stanowią ważny element zapobiegania starczym chorobom otępiennym. Osoby ćwiczące regularnie, rzadziej zapadają na chorobę Alzheimera i inne odmiany demencji. Można  powiedzieć, że regularna, i zaplanowana aktywność fizyczna, konsekwentnie prowadzona przez lata, to prawdziwy eliksir zdrowia i młodości. 

Różowe okulary

Odpowiednio dawkowany sport to różowe okulary dla organizmu na wszystkich jego poziomach. Dobrze dobrany wysiłek uaktywnia układ hormonalny, który reaguje wydzielaniem substancji działających przeciwbólowo i łagodzących stres. Satysfakcja z wykonanego zadania podnosi samoocenę, pomagając radzić sobie z wyzwaniami dnia codziennego, a zarazem pozwalając w zdrowy sposób zapomnieć o problemach. W znalezieniu tego cudownego środka i dobraniu do potrzeb i możliwości pomóc może https://www.fit2fit.pl, pomagając i wskazując, że prawidłowa aktywność wyzwala legendarne już endorfiny. To właśnie one są tymi naturalnymi „różowymi okularami”. Te odkryte przypadkiem hormony mają w nauce krótką historię, bo ich istnienie ujawniono dopiero ok. 50 lat temu. Jednak wpływu na organizm, zarówno na poziomie psychicznym, jak i fizycznym, przecenić się nie da. Ale! Wyrzut endorfin następuje dopiero po ok. półgodzinnym treningu. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – stanowią reakcję organizmu na stres. To właśnie one są przyczyną tzw. euforii biegacza. W reakcji na obciążenie pobudzają ośrodek nagrody w mózgu. 

W zdrowym ciele zdrowy duch! – nie da się odmówić słuszności tym słowom. Ćwiczmy zatem na miarę potrzeb i możliwości, pamiętając o regularności. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

PODOBNE

Udostępnij

Podobne do tego
Podobne do tego

Jak skutecznie szukać pracy zdalnej?

Zainteresowanie pracą zdalną jest tak duże, że otrzymanie wymarzonego stanowiska może być bardzo trudne.

Jaki prezent na narodziny dziecka?

Najlepiej postawić na podstawowe, szybko zużywające się produkty

Kanapa do poczekalni fryzjerskiej. Jak wybrać model, który spełni oczekiwania?

Jaką kanapę wybrać do klasycznych pomieszczeń? Na co zwrócić uwagę?

Chirurgia stomatologiczna – na czym polega?

Jakie zabiegi można wykonywać w ramach chirurgii stomatologicznej?