Strona głównaArtykułySkutki noszenia maseczek ochronnych a kondycja naszej cery. Jak wspomóc skórę maseczkami...
electro

Działanie maseczek na twarz

W zależności od zastosowanych składników formuła maseczek może mieć różny efekt dla naszej skóry. W sieci oraz w drogeriach stacjonarnych znaleźć możemy m. in. maseczki:

  • Chłodzące – pielęgnują one cerę wrażliwą lub podrażnioną po wcześniejszych zabiegach kosmetycznych. Najpopularniejsze maski chłodzące to zastygające maseczki algowe.
  • Rozgrzewające – rozpulchniają skórę, rozszerzając pory, dzięki czemu skuteczniej można pozbyć się zalegających w nich zanieczyszczeń oraz nadmiaru sebum. Mogą stanowić wstęp do dalszego oczyszczania twarzy.
  • Złuszczające – dzięki zawartości kwasów (mlekowego lub glikolowego) stymulują skórę do złuszczania naskórka. Usuwają martwe komórki naskórka i zanieczyszczenia skóry. Przeciwdziałają zaskórnikom i innym niedoskonałościom oraz redukują przebarwienia.
  • Nawilżające – nie zasychają, dlatego należy je zmyć lub wmasować do całkowitego wchłonięcia. Bazują na olejkach roślinnych i innych składnikach o działaniu nawilżającym, m.in. żelu z aloesu, kwasie hialuronowym, witaminach i ekstraktach ziołowych.
  • Wygładzające – to formuły mające na celu zarówno dogłębne oczyszczenie cery, jak i jej jednoczesne nawilżenie. W celu uzyskania naturalnego wygładzenia warto wybrać na przykład maskę z węglem aktywnym.
  • Przeciwzmarszczkowe – przeznaczone dla skóry dojrzałej, którą regenerują i spowalniają jej starzenie. Intensywnie nawilżają, zapobiegają zmarszczkom i spłycają te już wcześniej powstałe. Poprawiają jędrność i elastyczność skóry. Wykorzystują m.in. ekstrakt ze śluzu ślimaka, alantoinę, kolagen, elastynę, a także witaminy: A, C i E.

Fakty i mity na temat maseczek

Istnieje wiele faktów oraz mitów na temat maseczek do twarzy, których warto mieć świadomość. Przykładowo nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że nie powinno doprowadzać się do zaschnięcia maseczki z glinki na twarzy. Prowadzi to do nadmiernego wysuszenia i podrażnień skóry. W trakcie aplikacji glinki należy popsikać maseczkę wodą lub hydrolatem. Mitem jest natomiast teoria na temat tego, że w przypadku skóry przetłuszczającej się nie należy stosować maseczek nawilżających. Wręcz przeciwnie, po wykonaniu zabiegów oczyszczających twarz warto nawilżyć skórę wysokiej jakości maseczką. Odpowiednio nawilżona skóra produkuje mniej sebum.

Przykrym faktem jest, że maseczki przeciwwirusowe mogą wywoływać podrażnienia skóry. Cera nie może w nich normalnie oddychać, szybciej się poci i ulega zanieczyszczeniom. Co więcej, maseczki przeciw koronawirusowi mogą uszkadzać naturalną barierę ochronną skóry, wywołując lub zaostrzając zmiany trądzikowe i inne stany zapalne skóry.

Jak wybrać maseczkę odpowiednią dla swojej cery?

Odpowiednie dobranie maseczki do posiadanego typu skóry jest bardzo ważne. Źle dopasowany kosmetyk może przynieść więcej szkody niż korzyści. Do cery suchej należy stosować przede wszystkim maseczki nawilżające i łagodzące, do cery tłustej lub mieszanej oczyszczające oraz nawilżające. W przypadku cery wrażliwej lepiej zrezygnować z maseczek peel off, zamiast nich wybierając łagodzące maski o naturalnym składzie. Co więcej, z czasem trzeba będzie modyfikować rodzaj stosowanych maseczek. Pod wpływem pielęgnacji i z innych przyczyn skóra może się zmienić, na przykład z mieszanej na suchą.

Maseczki nie tylko do twarzy

Skóra twarzy to nie tylko nasza cera, ale również skóra ust i wrażliwa skóra wokół oczu. Do tych małych, delikatnych obszarów powstało wiele specjalnych produktów. Maseczki do ust bazują na naturalnych olejkach i ekstraktach roślinnych. W wyniku intensywnego nawilżania usta zyskują aksamitną miękkość, a ich skóra nie łuszczy się ani nie pęka. Podobnie maseczki pod oczy charakteryzują się intensywnie nawilżającymi, lekkimi formułami. Mogą delikatnie rozjaśniać skórę wokół oczu, łagodzić obrzęki i zapobiegać zmarszczkom.

Czy z maseczkami można przesadzić?

Chociaż producenci maseczek zalecają stosowanie produktu maksymalnie kilka razy w tygodniu, maseczki z powodzeniem możemy wykonywać codziennie. Wystarczy po prostu zmieniać produkty w taki sposób, aby się równoważyły. Przykładowo jednego dnia możemy stosować maseczkę oczyszczającą, następnego dnia nawilżającą, kolejno złuszczającą itd.

Jak przygotować skórę do nałożenia maseczki?

Aby wykorzystać pełen potencjał działania maseczki na twarz, przed jej aplikacją należy odpowiednio przygotować skórę. Przed maseczką koniecznie trzeba wykonać:

  • demakijaż,
  • oczyszczanie
  • oraz tonizowanie.

W zależności od potrzeb przed maseczką można również zrobić peeling skóry: mechaniczny lub enzymatyczny. Idealnie oczyszczona skóra będzie lepiej absorbować składniki aktywne zawarte w formule maseczki. Właściwe przygotowanie skóry dotyczy także innych obszarów, na które chcemy nakładać maseczkę, na przykład szyi i dekoltu.

Zabieg w domu, a profesjonalny zabieg w salonie kosmetycznym

Niektórych zabiegów oczyszczających skórę nie warto przeprowadzać samodzielnie i lepiej udać się do zaufanej kosmetyczki. Dotyczy to w szczególności stosowania kwasów, ale również manualnego oczyszczania skóry z wągrów i zaskórników. Wykwalifikowany kosmetolog ma niezbędną wiedzę i doświadczenie, jak prawidłowo wykonać zabieg, a także korzysta z profesjonalnych produktów wysokiej jakości. Jednak w przypadku maseczek, które można nabyć w drogeriach, nie ma żadnych powodów do obaw, aby bezpiecznie wykonać je w domu. Wystarczy jedynie stosować się do zaleceń producenta.

Koszt maseczek do twarzy

W zależności od wyboru sklepu, marki i produktu maseczki na twarz kosztują od kilku do nawet kilkuset złotych. Różnice w cenie często wynikają z renomy danej marki, ale również jakości składników zastosowanych w kosmetyku. Nierzadko jednak tańsze maseczki oferują równie wysoką, jak i nie wyższą efektywność od najdroższych maseczek. Wybierając maseczkę, należy kierować się przede wszystkim jej składem i właściwościami dopasowanymi do preferencji danej cery. Cena powinna mieć drugorzędne znaczenie.

A może maseczka zrobiona samodzielnie w domu?

Pielęgnacja skóry naturalnymi kosmetykami stanowi niesłabnący trend ostatnich lat. Skoro wybieramy maseczki o niemal całkowicie naturalnym składzie, część z nich możemy przygotować także samodzielnie na bazie produktów, które mamy w swojej kuchni. Ich atutem będzie stuprocentowa świeżość – maseczka nie ma zatem żadnych konserwantów, ponieważ stosujemy ją od razu po zrobieniu. W domu możemy wykonać na przykład domową maseczkę peel off na wągry na bazie żelatyny, maseczkę rozpulchniającą z płatków owsianych i siemienia lnianego lub maseczkę nawilżającą z miodu, jogurtu i żółtka jaja. Internet wprost pęka w szwach od przepisów na domowe maseczki.

Artykuł powstał przy współpracy z Salonem kosmetycznym Yasumi, właścicielem strony yasumispa.czest.pl

więcej na https://czestochowa.yasumi.pl/

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

kategoria

Krem z retinolem – jak wybrać go dla siebie

Zanim zdecydujemy się na krem z retinolem, koniecznie musimy poznać najważniejsze kwestie dotyczące tej pielęgnacji i tego niezwykłego składnika.

Kupowanie antydepresantów na receptę online: Porady, jak robić to bezpiecznie

Pierwszym krokiem w bezpiecznym kupowaniu antydepresantów online jest wybór wiarygodnej i licencjonowanej apteki internetowej.

Efektywne zarządzanie zdrowiem pracowników – prywatna opieka medyczna dla firm

Pracownicy w pełni sił i zdrowia to bez wątpienia jeden z najważniejszych aktywów każdej firmy. Jak więc można zadbać o zdrowie swoich pracowników w sposób zarówno kompleksowy, jak i efektywny?

Męczy Cię kaszel? Sprawdź co może być jego przyczyną!

Okres jesienno-zimowy to sezon przeziębień. Wiele osób jednak często narzeka na suchość w gardle i męczący kaszel, pomimo braku infekcji.

Podobne
Podobne

Zmiany na paznokciach

Warto zadbać o zdrową dietę, regularne obcinanie paznokci, unikanie agresywnych substancji chemicznych, oraz stosowanie odpowiednich preparatów pielęgnacyjnych.

Wrastające paznokcie – domowe leczenie czy wizyta u podologa?

W przypadku uporczywych lub poważnych przypadków wrastających paznokci konieczne może być leczenie u dermatologa lub podologa.

Jarmuż właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania

Jest jednym z najzdrowszych warzyw liściastych. Zawiera mnóstwo witamin, minerałów i składników odżywczych

Kawa właściwości, przeciwwskazania

Smak napoju może zależeć od rodzaju ziaren, stopnia palenia, sposobu przygotowywania i jakości wody.