Być może słyszałaś o antykoncepcji awaryjnej EllaOne, znanej również jako „pigułka rano po” i zastanawiałaś się, czy jej przyjmowanie jest bezpieczne.

EllaOne jest odpowiednia dla kobiet w każdym wieku, które pozostają w stałym związku i muszą zapobiec nieplanowanej ciąży w ciągu 72 godzin od odbycia stosunku płciowego bez zabezpieczenia. Zawiera on hormon octan uliprystalu i działa poprzez zatrzymanie lub opóźnienie owulacji. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Co to jest EllaOne i jak działa?

EllaOne jest rodzajem hormonalnego środka antykoncepcyjnego stosowanego w nagłych wypadkach. Zawiera on substancję czynną octan uliprystalu, który jest syntetyczną wersją naturalnie występującego hormonu progesteronu. Jego działanie polega na zapobieganiu uwolnieniu jajeczka z jajników. Jeśli jajeczko nie zostanie uwolnione, nie ma szans na zajście w ciążę. Może on również działać poprzez zmianę wyściółki macicy, dzięki czemu staje się ona mniej odpowiednia do implantacji. Lek Ella można przyjmować do 5 dni po odbyciu stosunku płciowego bez zabezpieczenia. Im wcześniej zostanie zażyta, tym skuteczniejsze będzie jej działanie. EllaOne nie jest regularnym środkiem antykoncepcyjnym, dlatego nie nadaje się do długotrwałego stosowania. Nie jest on tak skuteczny jak zwykłe środki antykoncepcyjne, takie jak złożone tabletki antykoncepcyjne lub inne metody antykoncepcji, takie jak implant antykoncepcyjny lub zastrzyk antykoncepcyjny. Są to długotrwałe metody antykoncepcji, które można stosować w celu długoterminowego zapobiegania nieplanowanej ciąży.

Jak skuteczna jest tabletka EllaOne?

Centers for Disease Control and Prevention (CDC) podaje, że skuteczność EllaOne w zapobieganiu ciąży wynosi od 89% do 95%. Oznacza to, że od 89 do 95 kobiet na 100 nie zajdzie w ciążę po zażyciu pigułki. EllaOne jest mniej skuteczna niż inne metody antykoncepcyjne. Na przykład złożona tabletka antykoncepcyjna jest skuteczna w ponad 99%. Lek EllaOne nie jest tak skuteczny jak inne doraźne środki antykoncepcyjne, takie jak tabletki zawierające lewonorgestrel. Lek EllaOne jest najskuteczniejszy, jeśli zostanie przyjęty jak najszybciej po odbyciu stosunku płciowego bez zabezpieczenia. Im wcześniej zostanie zażyty, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo zajścia w ciążę.

Efekty uboczne przyjmowania leku EllaOne

Do najczęstszych skutków ubocznych przyjmowania leku EllaOne należą nudności, ból brzucha, skurcze w dolnej części brzucha, zmęczenie, ból głowy, tkliwość piersi i zawroty głowy. Zwykle ustępują one w ciągu kilku godzin. Lek EllaOne może również powodować obfitsze miesiączki, wzdęcia brzucha, bóle w dolnej części pleców i obfite krwawienia z pochwy. Te działania niepożądane są zazwyczaj krótkotrwałe i ustępują wraz z powrotem organizmu do normalnego cyklu. Lek EllaOne może powodować złe samopoczucie, zawroty głowy lub osłabienie. Może również powodować obfitsze miesiączki lub miesiączka może występować częściej niż zwykle. Należy unikać picia alkoholu podczas stosowania leku EllaOne, ponieważ może to pogorszyć te działania niepożądane.

Jak stosować lek EllaOne?

Jeśli lek EllaOne jest stosowany jako antykoncepcja awaryjna, należy przyjąć dwie tabletki w ciągu 72 godzin od odbycia stosunku płciowego bez zabezpieczenia. Pierwszą tabletkę należy przyjąć jak najszybciej po odbyciu stosunku płciowego. 

Podsumowanie

EllaOne jest rodzajem hormonalnego środka antykoncepcyjnego do stosowania w nagłych wypadkach, który można zażyć w ciągu 72 godzin od odbycia stosunku płciowego bez zabezpieczenia. Jest to odpowiednia opcja dla kobiet, które potrzebują antykoncepcji awaryjnej i które są w stałym związku. Preparat EllaOne można przyjmować z jedzeniem lub bez jedzenia, a także z innymi lekami. Może być stosowany przez kobiety w każdym wieku, bez znanych schorzeń. Jeśli chcesz zapobiec nieplanowanej ciąży, powinnaś stosować jakąś formę antykoncepcji. Różne rodzaje antykoncepcji odpowiadają różnym osobom. Na pewno znajdzie się taki, który będzie odpowiedni dla Ciebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij

PODOBNE

Podobne do tego
Podobne do tego

Kawa specialty — za co lubimy tę kawę?

Kawa specialty jest kawą najwyższej jakości, która pozbawiona jest niemal wszystkich defektów

Koszule męskie – nie tylko eleganckie, ale również funkcjonalne

Koszule męskie to jedna z najbardziej uniwersalnych i klasycznych części garderoby.

Czy kampania reklamowa z udziałem mikro influencerów się opłaca ?

Influencerzy i mikro influencerzy diametralnie zmienili obraz świata reklamy.