Odwodnienie organizmu

Data:

Odwodnienie organizmu

Odwodnienie organizmu może być poważnym zagrożeniem dla życia i zdrowia, w szczególności dla dzieci i osób starszych. Jakie są przyczyny i objawy odwodnienia oraz na czym polega jego leczenie? Podpowiadamy poniżej.

Czym jest odwodnienie?

Jest to stan chorobowy, wynikający z nadmiernej utraty wody i elektrolitów przez organizm. Skutkiem odwodnienia jest między innymi zachwianie równowagi wodno-elektrolitowej. Wyróżniamy 3 rodzaje odwodnienia:

 • odwodnienie hipertoniczne – większa utrata wody niż elektrolitów
 • odwodnienie hipotoniczne – przewaga utarty elektrolitów
 • odwodnienie izotoniczne – utrata takiej samej ilości wody i elektrolitów

Przyczyny odwodnienia

Do najczęstszych przyczyn odwodnienia zalicza się biegunki, wymioty oraz gorączkę. Poza nimi mogą je powodować również  choroby nerek, choroba Parkinsona lub na skutek upałów. Szacuje się, że człowiek w czasie upałów może stracić nawet ponad 10 litrów wody, poprzez pocenie się, które jest niezbędne do schłodzenia organizmu.
Co ciekawe, do odwodnienia może dojść również w czasie miesięcy zimowych. W wyniku mrozów dochodzi do utraty wody na skutek oddawania ciepła z parą wodną podczas oddychania.

Objawy odwodnienia

Wśród symptomów świadczących o odwodnieniu, początkowo wyróżniamy:

 • wzmożone pragnienie,
 • rzadsze oddawanie moczu,
 • suchość śluzówek jamy ustnej i języka,
 • wzdęty brzuch,
 • brak apetytu,
 • senność lub pobudzenie.

Jeśli po zaobserwowaniu tych objawów nie dojdzie do uzupełnienia braków wody w organizmie, może pojawić się: przyspieszona akcja serca, utrata elastyczności skóry, zmniejszenie pocenia, gorączka, zmniejszenie napięcia gałek ocznych, aż finalnie może dojść do:

 • spadku ciśnienia tętniczego krwi w pozycji stojącej,
 • pojawienia się drgawek,
 • utraty przytomności.

Skutki odwodnienia organizmu

Do najpoważniejszych następstw odwodnienia organizmu zaliczamy:

 • udar słoneczny –  towarzyszy mu wyczerpanie cieplne. 
 • napady padaczkowe – spowodowane są utratą takich elektrolitów jak sód i potas. Gdy ich brakuje, może dojść do skurczów mięśni lub utraty przytomności.
 • wstrząs krwotoczny – związany ze zbyt małą objętością krwi i spadkiem ciśnienia tętniczego.
 • zaburzenia układu nerwowego – mogą objawiać się np. problemami ze wzrokiem.
 • zaburzenia pracy nerek –  gdy z substancje toksyczne nie są odpowiednio wydalane z organizmu, może dojść do zapalenia pęcherza.


Leczenie

Leczenie odwodnienia polega głównie na zapobieganiu dalszej utracie wody z organizmu oraz uzupełnianiu jej niedoborów. Należy jednak pamiętać, aby nie uzupełniać niedoborów zbyt gwałtownie. W tym celu zaleca się picie czystej wody, niesłodzonych herbat ziołowych oraz specjalnych preparatów nawadniających, zawierających elektrolity i glukozę.
W odwodnieniu bardzo ważna jest także dieta. Płyny możemy uzupełniać nie tylko poprzez picie wody, ale także poprzez spożywanie owoców, warzyw oraz zup, które dostarczą organizmowi utracone minerały.

W sytuacji, gdy dojdzie do ciężkiego odwodnienia organizmu lub wystąpienia poważniejszych objawów, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza. Konieczne może być wówczas dożylne podawanie 5 proc. glukozy lub roztworu NaCl i KCl. W skrajnych przypadkach pacjent jest umieszczany w szpitalu na oddziale intensywnej terapii.

Przychodnia online Jutro Medical – każdy problem możesz skonsultować bezpłatnie i bez kolejek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij

PODOBNE

Podobne do tego
Podobne do tego

Sterydy anaboliczne – czym są i jakie są skutki ich stosowania

W naturze odpowiadają za obniżony głos, zarost, stymulację wzrostu tkanki kostnej i mięśniowej, produkcję czerwonych krwinek.

Jak nauczyć dzieci pisać?

Jednym z najlepszych sposobów, aby pomóc małym dzieciom opanować sztukę pisania, jest wykorzystanie domowych dzienników.

Pomysł na wakacje: Podróż na Bałkany

Bałkany to idealna kraina do poznawania niezwykłych smaków, podziwiania darów natury czy obcowania z ciekawą kulturą.

Naturalna pierzga pszczela – źródło wielu cennych witamin

Pierzga pszczela jest doskonałym źródłem witamin, protein, minerałów i aminokwasów, dzięki temu ma wiele właściwości prozdrowotnych.