Piękne zapachy fascynowały ludzkość od wieków. Dziś nie jest inaczej, wiele z nas zastanawia się, jak tworzone są perfumy i skąd pochodzą zapachy, które zamykane są w eleganckich flakonach. Te pytania branża perfumeryjna nie pozostawia bez odpowiedzi, dzieląc się wiedzą i swoim know-how.
Jak powstają perfumy?
Proces komponowania pięknych zapachów nie jest ani szybki, ani prosty. Często wyjątkowe, złożone mieszanki są wynikiem wielomiesięcznej, a nawet wieloletniej pracy – prób, błędów i testów. Jej efekty podziwiać można na https://amisell.pl/marki-niszowe/giardino-benessere/. Zanim jednak perfumy trafią na półki perfumerii, muszą przejść wiele etapów.
Pierwszym z nich jest opracowanie receptury. Za tą odpowiadają perfumiarze. Luksusowe marki współpracują z tymi najlepszymi, zlecając im stworzenie wyjątkowej kompozycji, która podbije serca milionów ludzi. Warto tu zaznaczyć, że skomponowanie zapachu nie jest proste, aby stworzyć ten wyjątkowy, perfumiarz musi uwzględniać intensywność, szybkość ulatniania się i charakter poszczególnych esencji.
Kiedy receptura jest gotowa, przychodzi czas na przetestowanie składników, które ja obejmują, wybranie tych najwyższej jakości oraz odmierzenie ich w odpowiednich proporcjach, a wszystko to po to, aby na kolejnym etapie zmieszać je ze sobą. Mieszanie zazwyczaj odbywa się w specjalnym reaktorze, który uwzględnia kolejność dodawania poszczególnych esencji. Do zmieszanych substancji konieczne jest dodanie utrwalacza oraz nośnika zapachu np. etanolu, olejku lub wody. Uzyskaną mieszankę barwi się na wybrany kolor i odstawia, aby dojrzała. Zakończenie procesu dojrzewania oznacza długotrwałe testowanie perfum, to może trwać nawet pół roku. Pozytywne przejście testów oznacza, że receptura jest gotowa na butelkowanie i wysyłkę do perfumerii.
Jakie są źródła pięknych zapachów perfum?
Za piękne zapachy perfum odpowiada szereg składników, a mówiąc dokładnie ich połączenie i odpowiednie zestawienie ze sobą. Branża perfumeryjna substancje wykorzystywane do tworzenia pięknych zapachów dzielą na te:
- pochodzenia roślinnego – są to wszelkiego rodzaju olejki roślinne, które pozyskuje się z kwiatów, pąków, nasion, kory, żywic, korzeni itd.;
- pochodzenia zwierzęcego – są to wszelkiego rodzaju wydzieliny pochodzące od niektórych gatunków zwierząt; do najpopularniejszych składników zapachowych pochodzenia zwierzęcego zalicza się ambrę oraz piżmo; w perfumach można spotkać także miód pszczeli;
- pochodzenia syntetycznego – branża perfumeryjna po te substancje sięgnęła stosunkowo niedawno; dzięki nim jednak proces wytwarzania pięknych zapachów stał się prostszy, szybszy, a także bardziej ekologiczny; syntetyczne substancje mają na celu zastąpić te, które są trudne do pozyskania lub drogie w wytworzeniu; popularną syntetyczną esencją zapachową jest białe piżmo, które zastępuje to pochodzące od piżmaka.
Jakie są najpopularniejsze substancje zapachowe w perfumach?
Branża perfumeryjna sięga po wiele różnych substancji. Niektóre z nich są nietypowe, oryginalne, rzadko spotykane, inne wręcz odwrotnie – można spotkać w wielu pachnidłach. Do takich zalicza się ambra, piżmo, cybet, kastoreum, bergamotka, bób tonka, drzewo sandałowe, fiołek, galbanum, geranium, jaśmin, kadzidło, kardamon, lawenda, mech dębowy, mimoza, mirra, narcyz, neroli, paczula, pieprz, róża, tuberoza, wanilia, wetyweria, ylang-ylang.