Naturalne olejki eteryczne czy kompozycje zapachowe – czym się różnią?

Olejki eteryczne, olejki zapachowe – większość osób, które nie mają szerszej wiedzy na ich temat sądzi, że te dwa  pojęcia oznaczają to samo. Przecież wszyscy wiemy, że olejków używa się w celach leczniczych, do masażu i aromatyzacji powietrza w domu. Różnice między nimi są jednak bardzo istotne, a to sprawia, że nie należy używać ich zamiennie. Każdy z wymienionych olejków stosuje się w innych celach.

Olejki eteryczne

Opowiemy Wam dziś o tym, z czego wynikają różnice między różnymi rodzajami olejków i jaki mają one wpływ na sposób ich użytkowania. Dowiecie się też w jaki sposób wybrać produkt spełniający Wasze potrzeby i oczekiwania. Zachęcamy do lektury.

Olejki eteryczne i kompozycje zapachowe – jak powstają?

Właściwości olejku będą zależały przede wszystkim od jego pochodzenia – i to w nim leżą najistotniejsze różnice między olejkami eterycznymi a kompozycjami zapachowymi.

Olejki eteryczne są produktem pochodzenia naturalnego – do ich produkcji używa się części roślin. W zależności od gatunku będą to liście, owoce, kwiaty, kora lub drewno. Zawarte w nich organiczne oleje pozyskuje się w procesie destylacji parą wodną, ekstrakcji, absorpcji lub wytłaczania.

Zupełnie inaczej powstają natomiast kompozycje zapachowe  – są one substancjami syntetycznymi, a więc powstają w wyniku procesów chemicznych przeprowadzanych w laboratoriach. Mają piękne zapachy wiernie oddające aromaty olejków eterycznych pozyskiwanych z roślin, ale przecież sam zapach to nie wszystko.

Właściwości olejków eterycznych i olejków zapachowych

Wyrazisty, naturalny zapach łączy obydwa omawiane rodzaje olejków. Co więc je od siebie odróżnia? Przede wszystkim właściwości i wpływ, jaki wywierają na ludzki organizm.

Olejki eteryczne, jako produkty całkowicie naturalne, mają moc wpływania na ludzkie samopoczucie, nastrój oraz  zdrowie. Aby osiągnąć oczekiwany efekt, należy oczywiście prawidłowo wybrać rodzaj olejku. A ich możliwości są wyjątkowe, wystarczy wspomnieć choćby o kilku najpopularniejszych rodzajach olejków eterycznych:

  • cynamonowy – działa antybakteryjnie i antyseptycznie, łagodzi objawy infekcji dróg oddechowych, odstrasza insekty,
  • miętowy – łagodzi bóle głowy, bóle menstruacyjne, odświeża, łagodzi podrażnienia skóry i miejsca ukąszenia owadów,
  • olejek z drzewa herbacianego – ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, antyseptyczne, przeciwwirusowe i przeciwzapalne,
  • lawendowy – łagodzi stany zapalne, świąd skóry, uspokaja i koi nerwy, odstrasza insekty.

To oczywiście tylko kilka przykładów – świat olejków eterycznych jest przebogaty, a moc ich oddziaływania na nasze zdrowie i samopoczucie sprawia, że korzystają z nich miliony ludzi na całym świecie.

Zupełnie inaczej jest w przypadku syntetycznych olejków zapachowych, z których powstają kompozycje zapachowe. Choć ich zapachy są łudząco podobne do naturalnych, to jednak kompozycje nie mają działania terapeutycznego – pozostają bez wpływu na nasz organizm. Ta informacja ma jednak znaczenie dla osób, które ze względów zdrowotnych, na przykład alergii, nie mogą stosować naturalnych olejków. 

Zastosowanie olejków eterycznych i zapachowych

Z powyższych informacji jasno wynika, że również zastosowanie olejków naturalnych i syntetycznych kompozycji zapachowych będzie różne. W jaki sposób można z tych produktów korzystać?

Olejki eteryczne od tysięcy lat stosowane są w aromaterapii, do wykonywania masaży oraz produkcji kosmetyków. Pod warunkiem wyboru odpowiedniego zapachu, wpływają pozytywnie na nasz nastrój, samopoczucie i zdrowie. Wspaniale sprawdzają się jako dodatek do aromatyzacji mydeł, szamponów, kremów, żelu pod prysznic, ale także zapachowych saszetek do szafy czy samochodu.

Takie kosmetyki mogą, dzięki dodatkowi olejków, pomóc nam uporać się z problemami skórnymi – wystarczy tylko dodać do bazy np. mydlanej olejek lawendowy, aby szybko zapomnieć o egzemie, nadmiernej produkcji sebum czy o trądziku. Co równie ważne – po takiej kuracji łatwiej i szybciej zaśniemy. Rodzaj oleju oczywiście należy dopasować do naszych potrzeb i planowanego efektu terapeutycznego.

Olejków eterycznych możemy używać również do aromatyzacji i oczyszczania powietrza w mieszkaniu – wystarczy tylko wybrać swój ulubiony zapach i umieścić kilka kropli olejku w miseczce kominka, a następnie, w dolnej komorze kominka, umieścić zapaloną świeczkę. Już po kilku chwilach zapach wypełni cały dom. Olejki eteryczne świetnie nadają się również do wyrobu świec o różnych aromatach i właściwościach.

Zupełnie inaczej stosuje się kompozycje zapachowe – one wprawdzie również roztaczają wspaniałe aromaty kwiatów, owoców, przypraw czy ziół, ale właściwie na tym koniec. W przeciwieństwie do olejku naturalnego, olejki zapachowe nie poprawią nam humoru, nie pomogą przy przeziębieniu i nie oczyszczą powietrza z wirusów.

Kompozycje zapachowe świetnie nadają się do wyrobu dekoracyjnych mydełek, pachnących szamponów i domowych świec. A ponieważ nie mają właściwości oddziaływania na ludzki organizm, możemy wybrać dowolne olejki, których zapachy nam się podobają. Musicie również wiedzieć, że o ile naturalne olejki eteryczne mają zapachy wyłącznie jednorodne, to wśród kompozycji zapachowych znaleźć możemy mnóstwo produktów złożonych. Twoje dzieci niechętnie myją rączki? Zrób im śliczne mydełka o zapachu gumy balonowej, a problem zniknie.

Jaki olejek wybrać?

Wydaje się, że teraz kwestia wyboru odpowiedniego rodzaju olejków nie powinna być dla nikogo problemem – wiecie już czym się różnią poszczególne olejki i jakie mają zastosowanie. Jednak dla usystematyzowania przekazanej Wam w tym artykule wiedzy, przypominamy:

  • olejki eteryczne – są naturalne i mają silny, pozytywny wpływ na ludzki organizm;
  • kompozycje zapachowe – to produkt syntetyczny, nie zawierają substancji aktywnie działających na organizm;
  • olejki naturalne można stosować do wyrobu kosmetyków oraz w celach leczniczych i terapeutycznych;
  • moc substancji aktywnych w olejkach eterycznych sprawia, że nie każdy może ich używać;
  • zapachowe olejki syntetyczne i eteryczne mogą być używane do aromatyzacji kosmetyków oraz powietrza w domu i samochodzie.

Oto najważniejsze informacje na temat różnych rodzajów olejków naturalnych i syntetycznych. Teraz każdy z Was z łatwością wybierze produkt, który spełni jego wymagania i oczekiwania.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *