Olejki eteryczne, olejki zapachowe – większość osób, które nie mają szerszej wiedzy na ich temat sądzi, że te dwa pojęcia oznaczają to samo. Przecież wszyscy wiemy, że olejków używa się w celach leczniczych, do masażu i aromatyzacji powietrza w domu. Różnice między nimi są jednak bardzo istotne, a to sprawia, że nie należy używać ich zamiennie. Każdy z wymienionych olejków stosuje się w innych celach.

Opowiemy Wam dziś o tym, z czego wynikają różnice między różnymi rodzajami olejków i jaki mają one wpływ na sposób ich użytkowania. Dowiecie się też w jaki sposób wybrać produkt spełniający Wasze potrzeby i oczekiwania. Zachęcamy do lektury.

Olejki eteryczne i kompozycje zapachowe – jak powstają?

Właściwości olejku będą zależały przede wszystkim od jego pochodzenia – i to w nim leżą najistotniejsze różnice między olejkami eterycznymi a kompozycjami zapachowymi.

Olejki eteryczne są produktem pochodzenia naturalnego – do ich produkcji używa się części roślin. W zależności od gatunku będą to liście, owoce, kwiaty, kora lub drewno. Zawarte w nich organiczne oleje pozyskuje się w procesie destylacji parą wodną, ekstrakcji, absorpcji lub wytłaczania.

Zupełnie inaczej powstają natomiast kompozycje zapachowe – są one substancjami syntetycznymi, a więc powstają w wyniku procesów chemicznych przeprowadzanych w laboratoriach. Mają piękne zapachy wiernie oddające aromaty olejków eterycznych pozyskiwanych z roślin, ale przecież sam zapach to nie wszystko.

Właściwości olejków eterycznych i olejków zapachowych

Wyrazisty, naturalny zapach łączy obydwa omawiane rodzaje olejków. Co więc je od siebie odróżnia? Przede wszystkim właściwości i wpływ, jaki wywierają na ludzki organizm.

Olejki eteryczne, jako produkty całkowicie naturalne, mają moc wpływania na ludzkie samopoczucie, nastrój oraz  zdrowie. Aby osiągnąć oczekiwany efekt, należy oczywiście prawidłowo wybrać rodzaj olejku. A ich możliwości są wyjątkowe, wystarczy wspomnieć choćby o kilku najpopularniejszych rodzajach olejków eterycznych:

  • cynamonowy – działa antybakteryjnie i antyseptycznie, łagodzi objawy infekcji dróg oddechowych, odstrasza insekty,
  • miętowy – łagodzi bóle głowy, bóle menstruacyjne, odświeża, łagodzi podrażnienia skóry i miejsca ukąszenia owadów,
  • olejek z drzewa herbacianego – ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, antyseptyczne, przeciwwirusowe i przeciwzapalne,
  • lawendowy – łagodzi stany zapalne, świąd skóry, uspokaja i koi nerwy, odstrasza insekty.

To oczywiście tylko kilka przykładów – świat olejków eterycznych jest przebogaty, a moc ich oddziaływania na nasze zdrowie i samopoczucie sprawia, że korzystają z nich miliony ludzi na całym świecie.

Zupełnie inaczej jest w przypadku syntetycznych olejków zapachowych, z których powstają kompozycje zapachowe. Choć ich zapachy są łudząco podobne do naturalnych, to jednak kompozycje nie mają działania terapeutycznego – pozostają bez wpływu na nasz organizm. Ta informacja ma jednak znaczenie dla osób, które ze względów zdrowotnych, na przykład alergii, nie mogą stosować naturalnych olejków. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

PODOBNE

Udostępnij

Podobne do tego
Podobne do tego

Jak skutecznie szukać pracy zdalnej?

Zainteresowanie pracą zdalną jest tak duże, że otrzymanie wymarzonego stanowiska może być bardzo trudne.

Jaki prezent na narodziny dziecka?

Najlepiej postawić na podstawowe, szybko zużywające się produkty

Kanapa do poczekalni fryzjerskiej. Jak wybrać model, który spełni oczekiwania?

Jaką kanapę wybrać do klasycznych pomieszczeń? Na co zwrócić uwagę?

Chirurgia stomatologiczna – na czym polega?

Jakie zabiegi można wykonywać w ramach chirurgii stomatologicznej?