Leczenie kurzajek i innych zmian skórnych — sprawdź, jak i dlaczego warto to robić?

Data:

Leczenie kurzajek i innych zmian skórnych — sprawdź, jak i dlaczego warto to robić?

Skóra to główna bariera ludzkiego organizmu przed działaniem czynników zewnętrznych. Pojawiające się na skórze zmiany takie, jak kurzajki, włókniaki, czy brodawki nie tylko mogą stanowić problem estetyczny, ale również być objawem choroby, a nieleczone powodować ból. Jak wygląda leczenie kurzajek i innych zmian skórnych?

Leczenie kurzajek i innych zmian skórnych – co warto wiedzieć?

  • Kurzajki – przyczyny powstawania i metody leczenia
  • Brodawki łojotokowe – czym się charakteryzują i czy trzeba je usuwać?
  • Włókniaki – łagodne zmiany nowotworowe – czy są groźne?

Przyczyny powstawania i skuteczne leczenie kurzajek

Kurzajki to zmiany w formie narośli pojawiające się głównie na skórze palców rąk oraz nóg. Przyczyną pojawiania się kurzajek jest zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Jest to duża grupa mikroorganizmów, obejmująca aż 150 typów wirusów. Można się nimi zarazić poprzez kontakt bezpośredni z osobą zakażoną, czasem wystarczy podanie ręki, oraz pośredni np. użycie tego samego ręcznika, dotkniecie uchwytu itd. Wirus HPV jest również najpowszechniejszą chorobą przenoszoną drogą płciową. Za pojawianie się kurzajek na palcach odpowiadają wirusy typu HPV-1 i HPV-2 (niekiedy też HPV-4 i HPV-7.

Kurzajki to brodawkowate zmiany wirusowe, które pojawiają się na różnych częściach ciała, przede wszystkim palcach rąk i nóg, a także płytce podpaznokciowej. Kurzajki pojawiają się zarówno u dorosłych, jak i dzieci.

Leczenie kurzajek może być uciążliwe, a domowe sposoby nie zawsze są skuteczne, ponieważ objawy mogą nawracać. Dlatego warto zwrócić się o pomoc do specjalisty, który dostosuje odpowiednią metodą zależnie od nasilenia objawów, czy czasu trwania choroby. W niektórych wypadkach może być konieczne zastosowanie terapii przeciwwirusowej. 

Skuteczne leczenie kurzajek https://www.dcg.wroclaw.pl/usuwanie-drobnych-zmian-kurzajki-tluszczaki-narosla.html oferuje DCG Centrum Medyczne we Wrocławiu.

Czym wyróżniają się brodawki łojotokowe i czy są groźne dla zdrowia?

Wiele zmian pojawiających się na skórze ma charakter łagodne nowotworu, do których zaliczana jest również brodawka łojotokowa. Najpowszechniejsza zmiana o takim podłożu. Dokładne czynniki powstawania brodawek łojotokowych nie są znane. Podejrzewa się zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe, np. zbyt intensywna ekspozycja na słońce. Brodawki pojawiają się zazwyczaj po przekroczeniu 30 roku życia.

Brodawki łojotokowe nie są niebezpieczne ani bolesne, jednak mogą rozrastać się do dość dużych rozmiarów i wyglądać nieestetycznie. Wyróżniają się tym, że na ich powierzchni pojawiają się zgrubienia, które zawierają zrogowaciały naskórek oraz nagromadzony łój skórny. Brodawki charakteryzują się:

  • brakiem krwawienia;
  • powolnym rozrostem;
  • nie powodują bólu;
  • równomiernym zabarwieniem.

W niektórych sytuacjach brodawki łojotokowe pojawiające się na tułowiu lub którym towarzyszy świąd, mogą być objawem rozwijającego się w organizmie nowotworu złośliwego. Warto również, skonsultować zmiany brodawkowate z dermatologiem, by wykluczyć podejrzenie nowotworu skóry.

Włókniaki – czy łagodne zmiany nowotworowe mogą być groźne?

Włókniaki to zmiany skórne również o łagodnym charakterze nowotworowym, który nie jest groźny dla zdrowia i życia. Są to jasne lub ciemne grudkowate zmiany, które nie bolą, ani nie przeszkadzają, jednak pojawiają się na wyeksponowanych częściach ciała.

Wyróżnia się dwa typy włókniaków:

  • włókniaki miękkie – najbardziej powszechne, występują głównie na skórze szyi oraz dekoltu i mają cielisty kolor;
  • włókniaki twarde – mają brązowawy lub ciemnoczerwony kolor, są owalne i wystają ponad skórę, a w dotyku są dość twarde.

Pojawianie się włókniakowych zmian na skórze nie jest niebezpieczne, warto jednak udać się do dermatologa, by określił, czy rzeczywiście mają charakter łagodny. Do specjalisty należy wybrać się również, jeśli włókniak został podrażniony, rozwija się stan zapalny, czy zmienił się jej kolor.

Jest kilka skutecznych metod usuwania zmian skórnych i leczenia kurzajek. Rodzaj terapii jest dopasowywany do pacjenta. Zazwyczaj wykorzystywane jest laseroterapia, klasyczny zabieg chirurgiczny, krioterapia, czy elektrokoagulacja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij

PODOBNE

Podobne do tego
Podobne do tego

Dlaczego oświetlenie łazienkowe odgrywa tak ważną rolę?

Oświetlenie łazienkowe często jest zaniedbywane, a słabo oświetlony pokój kąpielowy może być nie najlepszym sposobem na rozpoczęcie i zakończenie każdego dnia

Dlaczego dobrze dobrane obuwie dziecięce ma tak duże znaczenie?

O stopy trzeba dbać zawsze, ale w przypadku małych dzieci jest to szczególnie ważne.

Czy warto kupować kosmetyki w internecie?

Zakupy internetowe cieszą się coraz większą popularnością. Co klienci cenią w nich najbardziej?

Jak zmniejszyć koszty ogrzewania domu?

Jak korzystać z ogrzewania, by unikać strat ciepła i tym samym płacić mniej?