Strona głównaZDROWIEJesienne zbiory pomidorów
electro

Jesienne zbiory pomidorów

Pomidory z własnego ogrodu to prawdziwy skarb. Są one smaczne, zdrowe i pełne aromatu. Zbieranie pomidorów z ogrodu to przyjemny i satysfakcjonujący proces. Aby pomidory były smaczne i zdrowe, należy je zbierać w odpowiednim momencie.

Jesienne zbiory pomidorów

Kiedy zbierać pomidory?

Pomidory można zbierać, gdy są dojrzałe. Dojrzały pomidor ma jednolity kolor, jest jędrny i łatwo odchodzi od łodyżki. Pomidory koktajlowe można zbierać, gdy są jeszcze zielone, ale już mają odpowiedni rozmiar.

Jak zbierać i przechowywać pomidory?

Aby zebrać pomidor, należy delikatnie odkręcić go od łodyżki. Nie należy zrywać pomidora, ponieważ może to uszkodzić roślinę.

Zebrane pomidory najlepiej przechowywać w temperaturze pokojowej, w miejscu nienasłonecznionym i przewiewnym. Optymalna temperatura przechowywania pomidorów wynosi 18-21°C. W takich warunkach pomidory mogą zachować świeżość przez około 3-5 dni.

Przygotowanie pomidorów do przechowywania

Przed przechowywaniem pomidorów należy je dokładnie umyć i osuszyć. Następnie należy usunąć liście i szypułki. Usunięcie liści i szypułek zmniejszy parowanie wody z pomidorów, co przedłuży ich trwałość.

Sposoby przechowywania pomidorów

W kuchni. Pomidory należy umieścić na półce kuchennej, z dala od źródła ciepła i bezpośredniego światła słonecznego.

W piwnicy lub innym chłodnym pomieszczeniu gospodarczym. Pomidory należy umieścić w skrzynkach lub pojemnikach wyłożonych papierem. Warzywa należy układać w jednej warstwie, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza.

W lodówce. Pomidory należy umieścić w plastikowej torbie z kilkoma dziurkami, aby umożliwić cyrkulację powietrza.

Jak przedłużyć trwałość pomidorów

Nie myj pomidorów przed przechowywaniem, jeśli nie jest to konieczne. Nie przechowuj pomidorów w plastikowej torbie bez otworów. Unikaj przechowywania pomidorów w pobliżu owoców, takich jak jabłka i banany, które wydzielają etylen, gaz, który może przyspieszyć psucie się pomidorów.

Jak rozpoznać, że pomidory są zepsute?

Zepsute pomidory są miękkie i wodniste. Mogą mieć również gorzki smak. Jeśli zauważysz, że pomidory mają któryś z tych objawów, należy je wyrzucić.

Specjalne wskazówki dla przechowywania pomidorów na zimę

Jeśli chcesz przechowywać pomidory na zimę, możesz je ususzyć, zamrozić lub przerobić na sos.

Suszone pomidory – Pomidory należy pokroić w plasterki lub kostkę i rozłożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Piec w piekarniku w temperaturze 60°C przez około 6 godzin, aż pomidory będą suche. Suszone pomidory można przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku w ciemnym i chłodnym miejscu.

Zamrożone pomidory – Pomidory należy pokroić w plasterki lub kostkę i zamrozić w woreczkach lub pojemnikach. Zamrożone pomidory można przechowywać w zamrażarce przez około 6 miesięcy.

Sos pomidorowy – Z zebranych pomidorów można również zrobić sos pomidorowy. Sos pomidorowy można przechowywać w lodówce przez około 2 tygodnie lub w zamrażarce przez około 6 miesięcy.

Udostępnij:

kategoria

Portulaka pospolita – właściwości i zastosowanie

Portulaka pospolita - właściwości i zastosowanie Portulaka pospolita (Portulaca oleracea)...

Bibimbap mieszany ryż

Bibimbap to tradycyjne danie koreańskie, które jest znane ze swojego kolorowego i różnorodnego składu.

Kimchi smaczne danie, pełne witamin

Tradycyjne koreańskie danie, które jest rodzajem kiszonej kapusty i innych warzyw, często z dodatkiem pikantnych przypraw.

Empanadas tradycyjne danie kuchni hiszpańskiej

Farsz do empanadas można przygotować na wiele różnych sposobów. Można go ugotować, usmażyć lub upiec.

Podobne
Podobne

Zmiany na paznokciach

Warto zadbać o zdrową dietę, regularne obcinanie paznokci, unikanie agresywnych substancji chemicznych, oraz stosowanie odpowiednich preparatów pielęgnacyjnych.

Wrastające paznokcie – domowe leczenie czy wizyta u podologa?

W przypadku uporczywych lub poważnych przypadków wrastających paznokci konieczne może być leczenie u dermatologa lub podologa.

Jarmuż właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania

Jest jednym z najzdrowszych warzyw liściastych. Zawiera mnóstwo witamin, minerałów i składników odżywczych

Kawa właściwości, przeciwwskazania

Smak napoju może zależeć od rodzaju ziaren, stopnia palenia, sposobu przygotowywania i jakości wody.