Jak zmniejszyć koszty ogrzewania domu?
Koszty ogrzewania stanowią istotną część kosztów utrzymania i eksploatacji domu lub mieszkania. O ich optymalizacji warto pomyśleć już na etapie budowy lub gruntownego remontu nieruchomości. Na co zwrócić uwagę, aby obniżyć koszty ogrzewania domu? Jak korzystać z ogrzewania, by unikać strat ciepła i tym samym płacić mniej?
Od czego zależą koszty ogrzewania?
Na koszty ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych ma wpływ wiele różnorodnych czynników. Do najważniejszych z elementów znajdujących odzwierciedlenie w wysokości rachunków za ogrzewanie należą:
- temperatura otoczenia oraz preferowana przez użytkownika temperatura wewnątrz budynku;
- rodzaj zastosowanych systemów grzewczych (rodzaj stosowanego paliwa, wydajność, możliwości regulacji);
- typ oraz konstrukcja ścian i dachu;
- zastosowana termoizolacja domu oraz szczelność okien i drzwi;
- straty ciepła powodowane przez wentylację.
Izolacja termiczna domu
Izolacja termiczna domu zapobiega dużym utratom ciepła przez ściany czy dach budynku. Kluczowy wpływ na uzyskanie komfortu termicznego w pomieszczeniach mieszkalnych ma prawidłowe zaizolowanie oraz ocieplenie wszystkich przegród budynku. Chodzi w tym przypadku nie tylko o ściany zewnętrzne, ale również prawidłowe ocieplenie poddaszy oraz izolację podłóg. Potwierdzono, że nieprawidłowe wykonanie termoizolacji budynku może prowadzić do utraty aż 70% ciepła. Powoduje to drastyczny wzrost wydatków na ogrzewanie.
Na koszt eksploatacji ogrzewania mają wpływ również kwestie takie, jak rodzaj zastosowanych materiałów termoizolacyjnych (wełna mineralna miękka lub twarda, styropian czy płyty PIR), a także szczelność okien i drzwi. Nieszczelna stolarka okienna i drzwiowa przyczynia się powstawania przeciągów, nieustannego przenikania zimnego powietrza z zewnątrz do środka domu. Chcąc zmniejszyć straty ciepła i obniżyć rachunki za ogrzewanie, należy odpowiednio ocieplić budynek oraz uszczelnić okna i drzwi.
Nowoczesne, oszczędne systemy grzewcze
Zmniejszenie rachunków za ogrzewanie możliwe jest również dzięki zastosowaniu nowoczesnych systemów grzewczych podczas budowy nowego domu, lub przeprowadzenie termomodernizacji w budynku już eksploatowanym. Coraz więcej osób, myśląc o rachunkach za ogrzewanie, ale także mając na uwadze względy środowiskowe, decyduje się na montaż paneli fotowoltaicznych z pompą ciepła. Pompa przetwarza pobraną energię na ciepło, nie generując przy tym szkodliwych dla środowiska zanieczyszczeń.
Warto również pomyśleć o zastąpieniu tradycyjnych kotłów grzewczych kotłami kondensacyjnymi. Kotły kondensacyjne umożliwiają wykorzystanie do ogrzania budynku ciepła powstającego podczas spalania paliw, takich jak olej czy gaz, ale również ciepła zawartego w spalinach.
Lepsze wykorzystanie wytwarzanego ciepła, a tym samym niższe rachunki za ogrzewanie, można osiągnąć stosując odpowiedni system regulacji temperatury. Dzięki regulatorom systemu grzewczego, możliwa jest jego optymalizacja, zdalna kontrola temperatury wewnątrz budynku w związku ze zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi, a także poprawa efektywności działania ogrzewania.
Więcej informacji o systemach ogrzewania budynków znajdziesz tu: https://mieszkamywdomu.pl/tag/ogrzewanie-domu/
Wentylacja z odzyskiem ciepła
Klasyczna wentylacja grawitacyjna przyczynia się do powstawania znacznych strat ciepła. Chcąc obniżyć rachunki za ogrzewanie domu, warto rozważyć instalację wentylacji mechanicznej. Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z częściowych odzyskiem ciepła, pozwala skutecznie minimalizować straty powodowane wymianą powietrza w budynku. Zimne, świeże powietrze czerpane z zewnątrz zostaje doprowadzone do rekuperatora, przez który w przeciwnym kierunku przepływa ciepłe, ale zanieczyszczone powietrze z pomieszczeń. Rekuperator działa jak wymiennik ciepła, umożliwiając częściowe ogrzanie powietrza pobieranego z dworu ciepłem powietrza usuwanego.
Prawidłowe korzystanie z grzejników
Nowoczesne grzejniki, wyposażone w termostaty pozwalające na kontrole temperatury, zdecydowanie obniżają rachunki za ogrzewanie. Warto jednak pamiętać o tym, że głowica termostatu umożliwia kontrolowanie temperatury, do jakiej nagrzewa się grzejnik. Wychodząc z mieszkania, dobrze jest więc zmniejszyć ustawienia termostatu. Jeśli mieszkanie przez dłuższy czas jest puste, nie ma sensu utrzymywać w nim bardzo wysokiej temperatury. Tym bardziej warto zakręcić termostat przez wietrzeniem mieszkania. Obniżenie temperatury pomieszczenia po otwarciu okien sprawi, grzejniki zaczną pobierać znacznie więcej ciepła, aby skompensować stratę.
Grzejników absolutnie nie należy zastawiać ani zabudowywać, prowadzi to bowiem do strat ciepła. Lepszą efektywność ogrzewania można natomiast uzyskać montując na ścianie za grzejnikiem ekran odbijający ciepło. Dzięki temu mniejsza ilość energii zostaje wypromieniowana przez ściany, a większa ilość ciepła trafia faktycznie do pomieszczenia. Dzięki temu termostat można ustawić na mniejszą wartość, zmniejszając rachunki za ogrzewanie.
Obniżenie temperatury w pomieszczeniach a niższe rachunki
Chcąc zmniejszyć rachunki za ogrzewanie, warto również pamiętać, że niższa temperatura w pomieszczeniu oznacza mniejsze nakłady na ogrzewanie. Nie chodzi o to, żeby zimą siedzieć w lodowatym domu, jednak zmniejszenie temperatury w pomieszczeniach z 25 do 20 stopni może być świetnym pomysłem. Zamiast sauny, uzyskujemy warunki optymalne do zdrowego funkcjonowania. W nocy, kiedy dodatkowo grzeją nas ciepłe kołdry, temperaturę można obniżyć o kolejne 2-3 stopnie. Taka zmiana powinna być zauważalna na niższych rachunkach za ogrzewanie.
Źródło: https://mieszkamywdomu.pl/jak-zaoszczedzic-na-ogrzewaniu-cieply-dom-i-pelna-kieszen/
Od kilku dni aby zmniejszyć koszty ogrzewania w domu staram się ogrzewać te pomieszczenia w których przebywam w tym czasie, staram się nie dawać grzejników na full przez co jestem w stanie zaoszczędzić na ogrzewaniu.