Jak przygotować się do wizyty trychologicznej?

Trychologia to dziedzina zajmująca się diagnostyką i leczeniem chorób skóry głowy oraz włosów. Wypadanie włosów, świąd czy przetłuszczanie skóry głowy to tylko kilka dolegliwości, z którymi należy zgłosić się do trychologa. Pomoże on znaleźć przyczynę problemu oraz zaproponuje rozwiązania dopasowane do konkretnej osoby. Kiedy odwiedzić gabinet trychologiczny? Jak przygotować się do pierwszej wizyty? To bardzo proste, trzeba jedynie przestrzegać kilku zasad.

Konsultacja trychologiczna – jak się do niej przygotować?

Jak przygotować się do wizyty trychologicznej

Podczas pierwszej wizyty trycholog przeprowadza szczegółowy wywiad trychologiczny. Wykonuje również badanie skóry głowy i włosów, które jest bezbolesne. Aby konsultacja trychologiczna przebiegła pomyślnie, trzeba się do niej odpowiednio przygotować : 

Nie myć skóry głowy co najmniej dobę przed wizytą. To bardzo istotne, ponieważ podczas badania oceniany jest rodzaj skóry głowy. Kiedy włosy zostaną umyte tuż przed wizytą a na dodatek wysuszone suszarką, skóra głowy stanie się ściągnięta. Nie będzie wtedy możliwości, aby prawidłowo ocenić pracę gruczołów łojowych oraz rodzaju skóry głowy, a co za tym idzie – dobrać odpowiednią pielęgnację. 

Nie można farbować włosów oraz wykonywać trwałej ondulacji co najmniej 14 dni przed konsultacją. Jest to spowodowane tym, że po farbowaniu włosów pozostałości farby pozostają także na skórze głowy nawet kilka do kilkunastu dni. W przypadku ciemnych kolorów szczególnie zaleca się odczekanie maksymalnego czasu. Kiedy włosy zostaną pofarbowane na krótko przed wizytą, ocena stanu cech na podstawie których diagnozuje się problem, stanie się niemożliwa lub bardzo utrudniona. Trzeba będzie po raz drugi udać się do gabinetu trychologicznego

Bezpośrednio przed konsultacją najlepiej nie używać środków do pielęgnacji oraz stylizacji. Suche szampony oraz lakiery, żele czy pianki nakładane na skórę głowy utrudnią do niej dostęp i odpowiednie jej zbadanie.

Aktualne badania krwi będą bardzo przydatne na pierwszej wizycie, jednak nie są koniecznością. Trzeba pamiętać, żeby nie były starsze niż pół roku. W szczególności będą przydatne badania poziomu ferrytyny, żelaza, podstawowa morfologia, hormony płciowe oraz panel tarczycowy (TSH, FT3, FT4, ant-TG, ant-TPO).

Pytania podczas konsultacji trychologicznej

Podczas pierwszej wizyty trycholog zada kilka pytań. Można się do nich wcześniej przygotować. Oto kilka z nich:  

• Jakie niepokojące objawy występują i kiedy się pojawiły?
• Czy występują choroby współistniejące i czy są przyjmowane leki na stałe?
• Czy ostatnio występowały problemy zdrowotne lub infekcje?
• Jak wygląda codzienna pielęgnacja włosów oraz jakie kosmetyki są używane (nazwy szamponów, odżywek, masek)?
• Jak często włosy są myte?
• Jak wygląda codzienna dieta? Czy jest bogata w owoce, warzywa, jaja i mięso czy może w przetworzoną żywność?
• Palenie papierosów, ilość snu i stresu – ogólne pytania o styl życia. 

Jak przebiega badanie trychologiczne? 

Trichoskopia, czyli badanie skóry głowy i włosów polega na oglądaniu ich pod mikroskopem. Do skóry przykładana jest specjalna kamera, która pokazuje wszystko w powiększeniu. W zależności jakie cechy trycholog chce ocenić, stosowane są różne powiększenia. Uzyskany obraz jest na bieżąco analizowany wraz z pacjentem. Nie ma się czego obawiać, gdyż badanie to nie jest inwazyjne. 

Przygotowanie się do wizyty trychologicznej nie jest skomplikowane. Jeśli stan włosów w ostatnim czasie znacząco się pogorszył, warto jak najprędzej udać się na swoją pierwszą wizytę do trychologa. 

1 KOMENTARZ

  1. Do mojej pierwszej wizyty musiałam przygotować się psychicznie, bo miałam tak zniszczone włosy, że wstyd było się ludziom pokazywać. Dobry trycholog pomógł na moje kompleksy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij

PODOBNE

Podobne do tego
Podobne do tego

Kawa specialty — za co lubimy tę kawę?

Kawa specialty jest kawą najwyższej jakości, która pozbawiona jest niemal wszystkich defektów

Koszule męskie – nie tylko eleganckie, ale również funkcjonalne

Koszule męskie to jedna z najbardziej uniwersalnych i klasycznych części garderoby.

Czy kampania reklamowa z udziałem mikro influencerów się opłaca ?

Influencerzy i mikro influencerzy diametralnie zmienili obraz świata reklamy.