Ile kosztują okna do domu jednorodzinnego w Polsce?

Wybór stolarki okiennej nie jest prostym zadaniem. Szczególnie wtedy, gdy poszukujemy jednocześnie ekonomicznych i oryginalnych produktów. Ile kosztują okna do domu jednorodzinnego? Od jakich czynników uzależniony jest koszt zakupu stolarki okiennej? Odpowiedzi na najważniejsze pytania można znaleźć w tym artykule.

Ile kosztują okna do domu jednorodzinnego w Polsce

Koszt okien do domu – od czego zależy?

Ceny systemów okiennych są mocno zróżnicowane. W głównej mierze zależą od materiału, z którego zostały wyprodukowane. Okna drewniane czy aluminiowe są zazwyczaj droższe od plastikowych. Przede wszystkim wynika to ze specyfiki obróbki i ceny materiałów. Do najważniejszych parametrów wpływających na koszt zakupu można też zaliczyć rozmiar i kształt okna. Tradycyjne modele prostokątne są zdecydowanie tańsze niż np. zakończone łukami. Ich montaż wiąże się z większym nakładem pracy.

Na ostateczną cenę ma wpływ zastosowanie nowoczesnych rozwiązań. Znacznie więcej trzeba zapłacić za konstrukcje sześciokomorowe z zestawem trzech szyb. Inwestycja w okna o doskonałych właściwościach izolacyjnych jest opłacalna i zapewnia lepszy komfort termalny. Na ostateczny koszt zakupu składa się również dodatkowe wyposażenie oraz wykończenie. Elementy typu okucia lub blokady antywłamaniowe wpływają nie tylko na komfort użytkowania, ale też bezpieczeństwo przebywania w domowym wnętrzu.

Ile kosztują okna drewniane i aluminiowe?

Stolarka okienna wykonana z drewna stanowi zamiennik dla rozwiązań PCV. Ile kosztują drewniane okna do domu? Cena uzależniona jest m.in. od rodzaju drewna wykorzystywanego do produkcji, grubości profili, liczby i rozmieszczenia uszczelek. Istotne znaczenie ma współczynnik przenikania ciepła, którego wartość powinna wynosić nie więcej niż 0,9 W/m2K. Za dwuskrzydłowe okno z drewna sosnowego o wymiarach 1165 × 1135 trzeba zapłacić ok. 1300-1500 złotych. Zdecydowanie więcej kosztują modele trójskrzydłowe i wykonane z mahoniu meranti.

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się okna aluminiowe, które mogą być nawet o 50% droższe od plastikowych i ok. 30% od drewnianych. W tym przypadku cena uzależniona jest głównie od rozmiaru, kształtu, rodzaju pakietu szybowego oraz sposobu otwierania. Koszt zakupu standardowego okna aluminiowego waha się pomiędzy 1500-2000 złotych. Cena energooszczędnych modeli z pakietem trzyszybowym może być nawet dwukrotnie wyższa.

Ile kosztują okna plastikowe?

Najczęściej wybierana przez inwestorów i właścicieli prywatnych posesji jest stolarka okienna wykonana z polichlorku winylu. Ile kosztuje okno plastikowe? Koszt zakupu uzależniony jest m.in. od rozmiaru, koloru oraz zastosowanego pakietu szybowego. W przypadku zakupu standardowego okna PCV trzeba się liczyć z kosztem 700-1100 złotych. Dwustronna okleina podwyższa cenę za okno o nawet 40%. W znacznie wyższej cenie są dostępne systemy okienne z zabezpieczeniami antywłamaniowymi, okuciami renomowanych marek oraz trzema szybami.

Szeroki wybór okien PCV i profili aluminiowych znajduje się w ofercie firmy Domel. Renomowany producent stolarki posiada w sprzedaży egzemplarze w wersji dwuszybowej oraz trzyszybowej. Oferuje wiele promocji, np. na szyby hartowane, ciepłe ramki czy zaczepy antywłamaniowe. Wyposażenie w nowoczesne rozwiązania wpływa na bezpieczeństwo i wytrzymałość całej konstrukcji, ograniczenie kondensacji pary wodnej oraz zmniejszenie ryzyka wtargnięcia do domu.

Podsumowanie

Czynników wpływających na koszt zakupu jest naprawdę wiele. Spośród najważniejszych należy wymienić materiał, wielkość i kształt okna, ilość komór i zamontowanych szyb. Nie bez znaczenia są także wszelkie dodatkowe elementy oraz kolorystyka profili okiennych. Cena okna o standardowych wymiarach oscyluje w granicach 700-2500 złotych. Najtańsze są białe i dwuskrzydłowe modele PCV. Za obustronne okleiny trzeba dopłacić średnio 250-400 zł. Dodatkowy koszt generują szprosy, które dzielą okno w pionie i poziomie. W zdecydowanie wyższej cenie niż standardowe są dostępne egzemplarze dachowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

PODOBNE

Udostępnij

Podobne do tego
Podobne do tego

Jak skutecznie szukać pracy zdalnej?

Zainteresowanie pracą zdalną jest tak duże, że otrzymanie wymarzonego stanowiska może być bardzo trudne.

Jaki prezent na narodziny dziecka?

Najlepiej postawić na podstawowe, szybko zużywające się produkty

Kanapa do poczekalni fryzjerskiej. Jak wybrać model, który spełni oczekiwania?

Jaką kanapę wybrać do klasycznych pomieszczeń? Na co zwrócić uwagę?

Chirurgia stomatologiczna – na czym polega?

Jakie zabiegi można wykonywać w ramach chirurgii stomatologicznej?