Dlaczego oświetlenie łazienkowe odgrywa tak ważną rolę?

Data:

Dlaczego oświetlenie łazienkowe odgrywa tak ważną rolę?

Nowoczesna łazienka to przestrzeń wielofunkcyjna, która w ciągu jednego dnia zmienia się z funkcjonalnej, praktycznej i użytkowej w uspokajające zacisze do wypoczynku i relaksu. Aby jednak pomieszczenie to spełniało swoje zadania w należyty sposób, musi zostać odpowiednio zaaranżowane. Ważnym elementem jest światło w łazience. Jednak oświetlenie łazienkowe często jest zaniedbywane, a słabo oświetlony pokój kąpielowy może być nie najlepszym sposobem na rozpoczęcie i zakończenie każdego dnia.

Oświetlenie sufitowe i lampy kinkietowe

Większość łazienek ma zarówno oświetlenie sufitowe, jak i ścienne. Oświetlenie sufitowe może obejmować oświetlenie wpuszczane, czy tradycyjne lampy. Oświetlenie ścienne znajduje się zazwyczaj w pobliżu lustra, aby oświetlić twarz podczas nakładania makijażu, mycia zębów, golenia się lub po prostu sprawdzania, jak wyglądamy przed wyjściem z domu. Aby światło w tym pomieszczeniu było skuteczne i prawidłowo spełniało swoje funkcje, powinno być zaprojektowane w optymalny sposób.  Należy odpowiednio dobrać wielkość opraw, miejsce rozmieszczenia, rodzaj i parametry żarówek, barwę światła i jeszcze kilka innych czynników.  Jest całkiem sporo rzeczy do zaplanowania.

Lampa sufitowa łazienkowa to oprawa oświetleniowa lub seria opraw oświetleniowych umieszczonych w suficie łazienki, zazwyczaj w jej centrum. Lampy sufitowe zapewniają ogólne oświetlenie w łazience, zwykle kontrolowane przez przełącznik w pobliżu drzwi. Jest zazwyczaj głównym źródłem światła w tego typu pomieszczeniach. Jednak rzadko kiedy jedynym.

Lampy kinkietowe montowane są parami, po jednej z każdej strony lustra lub centralnie, na środku i zazwyczaj nad lustrem i umywalką. Montuje się je bezpośrednio do ściany i blisko niej.  Kinkiety stanowią doskonałe źródło oświetlenia, które idealnie sprawdza się podczas wykonywania codziennych czynności. Ponieważ lampy ścienne są zazwyczaj umieszczone na poziomie głowy lub nieco wyżej, są bardziej widoczne niż inne rodzaje oświetlenia łazienkowego. Sprawia to, że produkty tego typu są również elementem dekoracyjnym, ozdobnym dodatkiem nadającym pomieszczeniu stylu i charakteru.

Więcej artykułów o roli oświetlenia w aranżacji wnętrz znajdziesz na: https://wdomuzogrodem.pl/wyposazenie-wnetrz/oswietlenie/

Oświetlenie akcentujące i zadaniowe

Oświetlenie akcentujące ma na celu nadanie łazience określonego charakteru lub podkreślenie konkretnego miejsca w Twojej przestrzeni. Nie oświetli całego pomieszczenia, ale może pomóc w stworzeniu nastroju i klimatu. Jest świetną okazją do bycia nieco bardziej eksperymentalnym wyborem. Może być sposobem, aby pokazać daną cechę architektoniczną lub element aranżacji, który chcemy wyeksponować.

Zainstaluj oświetlenie akcentujące w miejscu, które podkreśli najbardziej wyjątkowe, wyszukane szczegóły przestrzeni. W większej łazience, w której jest miejsce na różnorodne wyposażenie, mała lampa może dodać dużo ciepła i stanowić tymczasowe źródło światła, które można łatwo przenosić w trakcie zmiany wystroju.

Oświetlenie zadaniowe to światło w Twojej łazience, które ma na celu pomóc Ci w wykonaniu codziennych czynności i zadań. Zazwyczaj znajduje się w pobliżu Twojej toaletki, ale możesz je również znaleźć pod prysznicem, czy w okolicach wanny. Oświetlenie to powinno być dostatecznie jasne, a zarazem ciepłe.

Więcej o aranżacji łazienki i salonu kąpielowego przeczytasz tu: https://wdomuzogrodem.pl/pomieszczenia/lazienka/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij

PODOBNE

Podobne do tego
Podobne do tego

Jak być atrakcyjnym facetem?

Atrakcyjność jest czynnikiem, który wpływa na nasze relacje z innymi ludźmi.

Wiotka skóra na ramionach – jak ją ujędrnić?

Z jakich metod można skorzystać, by pozbyć się wiotkiej skóry na ramionach?

Jak urządzić mieszkanie na wynajem?

Mieszkanie na wynajem powinno zostać urządzone w taki sposób, by było wygodne i atrakcyjne dla lokatorów.

Pomysły dla dziadka i babci na ich święto

Pomysły dla dziadka i babci na ich święto Obchodzony 21...