Wielkimi krokami zbliża się wiosna, a wraz z nią święta i długie weekendy, a także pierwsze wakacyjne urlopy. Wiele opiekunek niemieckich seniorów czas ten zamierza wykorzystać do odwiedzenia najbliższych w Polsce. Zazwyczaj takie odwiedziny trwają kilka tygodni, co oznacza, że ich podopieczny potrzebować będą nowej opiekunki – nie na stałe, ale na okres urlopu tej zatrudnionej na pełny etat. Na czym polega bycie zmienniczką i czy warto nią zostać?
Dla kogo jest praca zmienniczki?
Praca zmienniczki to zazwyczaj ta na kilka tygodni, najczęściej na około miesiąc. W tym czasie przejmuje się obowiązki (wszystkie) osoby zatrudnionej na stałe, która wyjeżdża na urlop. Oznacza to, że nie jest to praca na stałe i nie można jej tak traktować. Szukając takiej, o wiele lepiej jest zajrzeć na opieka.felizajob.pl/oferty-pracy-dla-opiekunek-osob-starszych i znaleźć anons, który gwarantuje, że praca opiekunki w Niemczech będzie tą na dłuższy okres – zazwyczaj kontrakt podpisywany jest na minimum rok. Z oferty zmienniczki warto natomiast skorzystać, jeśli:
- chce się sprawdzić, jak wygląda ta praca w praktyce,
- przetestować, czy poradzi sobie z tęsknotą za bliskimi i życiem w innym kraju,
- szuka się zajęcia sezonowego np. na okres wakacji
- chce się dorobić do podstawowej pensji; pracę zmienniczek chętnie podejmują np. nauczycielki, które mają wolne latem;
- chce się zdobyć doświadczenie lub je powiększyć.

Gdzie szukać pracy jako zmienniczka?
Oferty pracy dla zmienniczek pojawiają się w wielu miejscach. Często można się z nimi spotkać na forach i grupach opiekunek osób starszych, polskich i niemieckich portalach ogłoszeniowych i internetowych giełdach pracy. Zdarza się, że anons umieszcza sama opiekunka, która szuka dla siebie zastępstwa.
Chcąc jednak mieć pewność, że zatrudnienie będzie legalne, a jego warunki od początku jasne, warto skorzystać z oferty wyspecjalizowanych agencji. Na ich stronach w dziale oferty pracy z łatwością można odnaleźć anonse proponujące czasowe zatrudnienie np. na okres świąt wielkanocnych, długiego weekendu majowego, a nawet wakacji.
Są one skonstruowane w przejrzysty sposób, dzięki czemu od razu można sprawdzić, jakie wymagania ma pracodawca i czy się je spełnia. Ważne jest również to, że ogłoszenia te zawierają warunki zatrudnienia m.in. informacje o pensji, zakwaterowaniu, wyżywieniu. W dopełnieniu wszystkich formalności, a także w przypadku ewentualnych problemów można liczyć na pomoc agencji.

Jak przygotować się do roli zmienniczki?
Aby praca na zastępstwie upłynęła w miłej atmosferze i bez problemu, warto się do niej przygotować. Wymaga to ścisłej współpracy z opiekunką zatrudnioną na stałe. Powinna ona przekazać miejsce pracy, opisać i wdrożyć zmienniczkę w plan dnia seniora, jego dietę, aktywności, życie społeczne. Obowiązkowo musi również przekazać kontakty do rodziny, lekarzy, służb medycznych.