Strona głównaArtykułyOd czego wypadają włosy? 5 najczęstszych przyczyn
electro

Od czego wypadają włosy? 5 najczęstszych przyczyn

Dlaczego włosy wypadają? Czyli jak przebiega cykl życia włosa. Czym spowodowane jest nadmierne wypadanie włosów? Na to pytanie trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi.

Przyczyny tego zjawiska mogą być związane ze stanem ogólnym organizmu, wynikać z uwarunkowań genetycznych albo działania czynników zewnętrznych. Da się jednak wymienić kilka najczęstszych powodów, dla których włosy zaczynają wypadać w zdecydowanie większej liczbie niż powinny, a cykl włosowy ulega zaburzeniu i wyraźnemu skróceniu. Łysienie jest bardzo częstym zjawiskiem i dotyczy wielu osób niezależnie od płci i wieku. Poznaj pięć najczęstszych przyczyn nadmiernego wypadania włosów! Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o włosach i trychologii, zapoznaj się z artykułami publikowanymi na blogu o włosach, tworzonego przez włosowych ekspertów.

Wszyscy z nas chcieliby mieć gęste włosy, jednak każdy włos prędzej czy później wypada – wynika to z przebiegu cyklu włosowego. Dzieli się on na trzy fazy:

  • anagen
  • – faza aktywna trwająca średnio od 2 do 6 lat; to czas tworzenia się nowego włosa i jego wzrostu – znajduje się w niej 80–90% włosów;
  • katagen
  • – faza zanikowa, kiedy cebulki włosowe obumierają, a mieszki włosowe się kurczą, wypychając włos w kierunku powierzchni skóry – znajduje się w niej 0,5–3% włosów;
  • telogen
  • – faza wypadania, kiedy włos całkowicie rogowacieje, a cebulka staje się na tyle wąska, że wypada – znajduje się w nie ok. 10–15% włosów.

Jeżeli cały cykl przebiega prawidłowo, średnio co kilka lat nowe włosy zastępują stare i dzieje się to w sposób niezauważalny. To, ile razy ten schemat powtórzy się w czasie życia danego człowieka, uwarunkowane jest genetycznie. O nadmiernym wypadaniu lub łysieniu można mówić w momencie, kiedy zdecydowana większość włosów znajduje się w fazie telogenu, a anagen ulega drastycznemu skróceniu. Co może być tego przyczyną?

Przyczyny wypadania włosów

Wypadanie włosów jest zjawiskiem zupełnie naturalnym, pod warunkiem że nie przeradza się w łysienie. Codziennie każdy człowiek traci ok. 50–100 włosów, a liczba ta może się zwiększać w zależności od stanu zdrowia, samopoczucia, pory roku oraz wielu innych czynników. Jeśli codziennie wypada ich więcej niż 200, a stan ten utrzymuje się dłużej niż kilka tygodni, należy zacząć szukać przyczyny problemu, zanim sytuacja zacznie się pogarszać.

Bywa, że łysienie uwarunkowane jest genetycznie i walka z nim bywa bardzo trudna. Jednak istnieje bardzo wiele innych powodów, dla których włosy zaczynają wypadać zdecydowanie zbyt intensywnie – takie zjawisko nazywa się łysieniem telogenowym. Co może być przyczyną tego problemu?

1. Niewłaściwa pielęgnacja

Jedną z najczęstszych – i zarazem najłatwiejszych do wyeliminowania – przyczyn nadmiernego wypadania włosów jest niewłaściwa pielęgnacja związana przede wszystkim ze stosowaniem nieodpowiednich kosmetyków, zbyt intensywną stylizacją oraz nieprofesjonalnym przeprowadzaniem zabiegów chemicznych. Źle dobrane i zbyt mocno działające preparaty mogą trwale i nieodwracalnie uszkodzić strukturę włosów, osłabić je, sprawić, że staną się łamliwe, kruche i zaczną wypadać. Bardzo często wpływają one również negatywnie na skórę głowy, powodując jej przesuszanie się, podrażnienia, a nawet łupież czy stany zapalne – a co za tym idzie, wpływają negatywnie na kondycję cebulek włosowych oraz ich pracę.

Powodem nadmiernego wypadania włosów mogą być:

  • kosmetyki zawierające SLS, SLES,
  • parabeny
  • , PEG, PPD i
  • ftalany
  • – mają negatywny wpływ na kondycję skóry głowy, przesuszają ją i mogą powodować uszkodzenia mieszków włosowych;
  • częsta i intensywna stylizacja z użyciem wysokich temperatur –nadmiernie wysusza i osłabia włosy, a nawet powoduje ich spalenie;
  • przeprowadzanie zabiegów chemicznych: farbowania, trwałej ondulacji, rozjaśniania czy prostowania w nieprofesjonalny sposób, wykorzystując preparaty złej jakości lub niewłaściwie je stosując;
  • zbyt mocne i ciasne wiązanie włosów, szarpanie splątanych pasm podczas rozczesywania,
  • pomijanie stosowania kosmetyków ochronnych, które zabezpieczają włosy przed działaniem czynników zewnętrznych.

2. Niewłaściwa dieta

Drugą częstą przyczyną łysienia jest niewłaściwa dieta. Stan włosów (podobnie jak skóry i paznokci) jest odzwierciedleniem tego, co dzieje się w całym organizmie. Jeśli nie dostarczasz mu odpowiedniej dawki składników odżywczych, efektem może być właśnie przerzedzanie się pasm, a nawet łysienie. W ten sposób objawiają się niedobory:

  • witamin: A, E i C – bez nich włosy stają się słabe, łamliwe i wolniej rosną, a cebulki włosowe gorzej funkcjonują;
  • minerałów: cynku, wapnia, miedzi, siarki, żelaza – ich brak w diecie skutkuje pogorszeniem się struktury pasm, a także wolniejszą regeneracją – te mikroelementy biorą udział w produkcji keratyny i kolagenu;
  • białek – które są podstawowym budulcem włosów,
  • niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) – czyli kwasu linolowego oraz alfa-linolenowego, dzięki którym powstają w organizmie kwasy omega konieczne do utrzymania włosów w dobrej kondycji.

W przypadku stwierdzonych niedoborów najlepiej sięgnąć po suplementy i zmienić dietę. Suplement na wypadanie włosów od Bioelixire zawiera wyciąg z agrestu, cynk, biotynę oraz l-cysteinę, czyli wszystkie składniki, które wspierają porost włosów i zapobiegają wypadaniu.

3. Choroby i przyjmowane leki

Nadmierne wypadanie włosów bardzo często towarzyszy konkretnym schorzeniom oraz przyjmowaniu określonych leków. Dotyczy to zarówno chorób ogólnoustrojowych, jak i skórnych. Bardzo często po zakończeniu leczenia stan włosów wraca do normy, ich kondycja się poprawia, a wypadanie ustaje. Powodem łysienia mogą być:

  • grzybica, łojotokowe zapalenie skóry, AZS, łupież i łuszczyca;
  • zaburzenia hormonalne,
  • choroby wirusowe, powodujące wysoką gorączkę, zakaźne – w tym Covid-19;
  • nowotwory,
  • choroby ogólnoustrojowe, autoimmunologiczne i weneryczne,
  • zaburzenia psychiczne (np. anoreksja i bulimia).

Każda z tych chorób inaczej wpływa na organizm, a co za tym idzie, na stan włosów. Przykładowo, schorzenia autoimmunologiczne powodują łysienie plackowate, niektóre zakażenia wirusowe i bakteryjne zaburzają wchłanianie żelaza i innych pierwiastków odpowiadających za kondycję i porost pasm, a wysoka gorączka wydłuża fazę telogenu, a skraca pozostałe.

Również zażywanie niektórych leków może powodować łysienie. Substancje aktywne, które są w nich zawarte, wpływają na skrócenie poszczególnych faz cyklu życia włosa. Jeśli dotyczy to anagenu, taka sytuacja nazywana jest łysieniem anagenowym, jeśli telogenu – telogenowym. Warto pamiętać, że włosy nie zaczynają wypadać bezpośrednio po przyjęciu danego leku, ale zazwyczaj od kilku tygodni do kilku miesięcy później. Najczęściej łysienie powodują preparaty stosowane w chemioterapii, a także interferony, leki immunosupresyjne, hormonalne, reumatologiczne (zwłaszcza te zawierające metotreksat), przeciwdepresyjne i przeciwwirusowe.

4. Zaburzenia hormonalne

Najczęstszą przyczyną nadmiernego wypadania włosów są różnego typu zaburzenia hormonalne – to właśnie hormony płciowe powodują łysienie androgenowe. Za prawidłowy wzrost i stan włosów odpowiadają przede wszystkim testosteron oraz jego forma aktywna dihydrotestosteron (DHT), estrogen, tyroksyna i progesteron. Jeśli równowaga hormonalna zostanie zaburzona i któregoś z tych hormonów jest w organizmie zbyt dużo lub za mało, skutkuje to łysieniem.

Wypadanie włosów u kobiet spowodowane wahaniami poziomu estrogenu i progesteronu może się nasilać szczególnie na początku cyklu miesięcznego, w czasie ciąży, po porodzie, w trakcie zażywania tabletek antykoncepcyjnych oraz w okresie menopauzy. Zbyt mała ilość estrogenu w połączeniu z wysokim stężeniem testosteronu we krwi będzie skutkowała łysieniem androgenowym – zbyt wysoki poziom tego hormonu płciowego w formie DTH w połączeniu z nadwrażliwością na jego działanie jest również powodem utraty włosów u większości mężczyzn. W wyniku tego mieszki włosowe ulegają miniaturyzacji, a nowe włosy są coraz cieńsze i słabsze, aż w końcu wypadają.

Niezależnie od płci i wieku za łysienie odpowiadać mogą również: kortyzol mający bardzo negatywny wpływ na macierz włosa, a także hormony tarczycy, przede wszystkim tyroksyna, która odpowiada za powstawanie sebum. Jej niedobór w organizmie skutkuje wolniejszym porostem włosów oraz znacznym pogorszeniem ich kondycji, łamliwością, a także brakiem odporności na uszkodzenia mechaniczne i wpływ czynników zewnętrznych.

5. Stres i przemęczenie

Przeprowadzone przez badaczy z Harvardu eksperymenty na myszach potwierdziły, że jedną z przyczyn łysienia bywa silny stres. Jak już zostało wspomniane, za wypadanie włosów może odpowiadać hormon stresu, czyli kortyzol, który zaburza prawidłowy przebieg cyklu włosowego i podnosi poziom DHT. Jego poziom we krwi wzrasta w momentach, kiedy w organizmie zachodzą autonomiczne reakcje będące odpowiedzią na poczucie przytłoczenia, strach, niepewność i presję oraz skrajne zmęczenie. Oczywiście sytuacje, które powodują takie odczucia, zdarzają się w życiu każdego człowieka, jednak jeśli jest ich zbyt wiele i występują często lub są permanentne, może to poważnie odbić się na zdrowiu – a pierwszym tego symptomem będzie właśnie łysienie.

W sytuacji zagrożenia w organizmie oprócz kortyzolu produkowane są również dwie inne substancje: neuropeptyd P i prolaktyna. Pierwsza spowalnia podziały komórkowe w strukturze włosa, przez co komórki szybciej obumierają, może stać się również przyczyną zapalenia mieszków włosowych. Druga – skraca fazy cyklu włosowego, przyspiesza nadejście telogenu i wypadnięcie włosa, jest więc przyczyną występowania łysienia telogenowego.

Jeśli to możliwe – zapobiegaj i reaguj jak najszybciej!

Najpewniejszym sposobem na to, by określić przyczynę nadmiernego wypadania włosów, jest konsultacja ze specjalistą – dermatologiem lub trychologiem. Jeśli zauważasz u siebie pierwsze oznaki łysienia, reaguj szybko! Zmiana sposobu pielęgnacji oraz przestrzeganie zbilansowanej diety to pierwsze, bardzo ważne kroki – jeśli to nie pomoże, lekarz prawdopodobnie dobierze odpowiednie leki lub doradzi wybór kuracji hamującej wypadanie włosów oraz przyśpieszającej ich porost. Szukanie przyczyny łysienia może zająć sporo czasu, ale pamiętaj – jeśli nie znasz powodu jakiegoś zjawiska, nie będziesz w stanie skutecznie mu przeciwdziałać!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

kategoria

Kupowanie antydepresantów na receptę online: Porady, jak robić to bezpiecznie

Pierwszym krokiem w bezpiecznym kupowaniu antydepresantów online jest wybór wiarygodnej i licencjonowanej apteki internetowej.

Efektywne zarządzanie zdrowiem pracowników – prywatna opieka medyczna dla firm

Pracownicy w pełni sił i zdrowia to bez wątpienia jeden z najważniejszych aktywów każdej firmy. Jak więc można zadbać o zdrowie swoich pracowników w sposób zarówno kompleksowy, jak i efektywny?

Męczy Cię kaszel? Sprawdź co może być jego przyczyną!

Okres jesienno-zimowy to sezon przeziębień. Wiele osób jednak często narzeka na suchość w gardle i męczący kaszel, pomimo braku infekcji.

Lustro do łazienki kontra lustro do salonu: kluczowe różnice

Lustro do łazienki kontra lustro do salonu. Istotną cechą luster łazienkowych jest ich odporność na wilgoć - są one zaprojektowane tak, aby wytrzymać wysoką wilgotność i parę wodną, charakterystyczną dla tego pomieszczenia.

Podobne
Podobne

Zmiany na paznokciach

Warto zadbać o zdrową dietę, regularne obcinanie paznokci, unikanie agresywnych substancji chemicznych, oraz stosowanie odpowiednich preparatów pielęgnacyjnych.

Wrastające paznokcie – domowe leczenie czy wizyta u podologa?

W przypadku uporczywych lub poważnych przypadków wrastających paznokci konieczne może być leczenie u dermatologa lub podologa.

Jarmuż właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania

Jest jednym z najzdrowszych warzyw liściastych. Zawiera mnóstwo witamin, minerałów i składników odżywczych

Kawa właściwości, przeciwwskazania

Smak napoju może zależeć od rodzaju ziaren, stopnia palenia, sposobu przygotowywania i jakości wody.